Sztuka Dawna • XIX wiek - Modernizm - Międzywojnie (wyniki)
4 czerwca 2020 godz. 19:00

Wojciech Weiss (1875 Leorda, Rumunia - 1950 Kraków)
Półakt kobiety z muszlą na tle morza ("Półakt"), lata 30. XX w.
Cena wylicytowana: 50 000 zł

Cena wylicytowana: 50 000 zł

olej/płótno, 65 x 51 cm
sygnowany p.g.: 'WWeiss'
na krośnie malarskim papierowa nalepka wystawowa Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, opisany: 'W. Weiss "Modelka" (wł. pr.)' oraz papierowe nalepki aukcyjne
ID: 84478
Akt kobiecy stanowi silną dominantę tematyczną w twórczości Weissa. Zauważyć należy, iż to właśnie z tą tematyką kojarzy się głównie działalność malarza w okresie międzywojennym. Samo zainteresowanie aktem pojawiło się u artysty, rzecz jasna, już znacznie wcześniej, bo na samym początku drogi twórczej. Wówczas owa tematyka stanowiła jednak zaledwie jedną z wielu typowo akademickich inspiracji, które pozwalały na analizę modela, jego anatomii oraz fizycznych aspektów budowy ciała. Tak pisał o przedstawieniach nagich kobiet w twórczości malarza Stanisław Świerz około połowy lat 20.: „Z tych ruchów leżących – leniwych i miękkich, z odpoczynku ciał smukłych i elastycznych, rzuconych od niechcenia na biel prześcieradeł lub wwiniętych w kąt kanapy, z nonszalancją niedbale wygiętych ud i bioder, z prowokacji małych, okrągłych, wyrzuconych w przód piersi, z kokieterii wciśniętych pod siebie nóg Weiss wydobył nieskończone bogactwo motywu…” (Stanisław Świerz, Wojciech Weiss, „Sztuki Piękne”, 1925-1926, nr 4). Prezentowany w katalogu półakt kobiety z muszlą jest dziełem, które unaocznia, jak Weiss definiuje istotę kobiecości – jest ona dla niego źródłem łagodności i radosnej filozofii.