Sztuka Dawna • XIX wiek - Modernizm - Międzywojnie (wyniki)
4 czerwca 2020 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 60 000 zł

Cena wylicytowana: 60 000 zł

olej/płótno, 41,5 x 64 cm
sygnowany p.d: 'Jan v. Chelminski'
ID: 85492
  • kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone
  • DESA Unicum, październik 2009
„Para w saniach” to niezwykle subtelny i nastrojowy pejzaż ze sztafażem. Umiejętność malowania koni i scen z nimi związanych nabył Chełmiński u Juliusza Kossaka oraz podczas studiów w Monachium. Krajobrazy z wykorzystaniem tych zwierząt należą do najbardziej reprezentatywnych kompozycji artystów – monachijczyków. Dla porównania warto wymienić tutaj prace takich malarzy jak J. Konarski, Józef Chełmoński czy Alfred Wierusz Kowalski. Obraz Chełmińskiego na tym tle wydaje się jednak dziełem odrębnym. Artysta nie posuwa się tutaj do odtworzenia sceny w sposób brawurowy. Kompozycja daleka jest od dynamicznych, szaleńczych wręcz w swej formie układów Wierusz Kowalskiego czy Chełmońskiego. Twórca skupił się w prezentowanym pejzażu na odtworzeniu sielskiego nastroju zimowej przejażdżki. Sanna ta to romantyczna wizja tonącej w uścisku pary, której dodatkowo towarzyszy biegnący za zaprzęgiem pies – symbol wierności małżeńskiej. Na drugim planie rozciąga się widok na ośnieżone zbocze u podnóża lasu. W oddali majaczy sylweta wiejskiego kościoła.