Sztuka Dawna. Prace na Papierze
25 lutego 2020 godz. 19:00

Othon Friesz (1879 - 1949)
Pejzaż z południowej Francji
Estymacja: 9 000 - 12 000 zł
Othon Friesz (1879 - 1949)
Pejzaż z południowej Francji

Estymacja: 9 000 - 12 000 zł

akwarela, gwasz/papier, 21 x 28 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'OTHON FRIESZ'
ID: 80597
  • Dobiaschofsky Kunstauktionen, Bern, wrzesień 1997
Othon Friesz to francuski artysta pozostający pod silnym wpływem kierunków awangardy. Urodził się w Normandii i z tym właśnie regionem związał większą część swojego życia. Naukę rozpoczął w Le Havre, a kontynuował w samym Paryżu, do którego wyjechał wraz ze swoim przyjacielem, znanym malarzem Raoulem Dufy. Młodzi twórcy szybko odnaleźli się wśród artystycznej bohemy stolicy i dołączyli do nowo utworzonego wówczas ugrupowania fowistów. Les Fauves – „dzikie bestie”, bo tak nazywano malarzy, którzy zaczęli w szczególnie ekspresyjny sposób odtwarzać otaczającą ich rzeczywistość, zachwycili szukającego jeszcze swej drogi Friesza. Artysta zaczął od tej pory malować w stylistyce wyróżniającej grupę. Pomimo że drogi twórcze jej członków rozeszły się równie szybko jak zostały złączone, to artysta długo pozostał wierny jej estetycznym założeniom. Liczne podróże po rodzimej Francji dostarczały malarzowi inspiracji i skłaniały go do kontemplacji malowniczych widoków. Tworzył on rozległe pejzaże, w których kolor i światło odgrywały znaczącą rolę. Prezentowana praca odznacza się stonowaną kolorystyką i uspokojeniem form, co zdecydowanie wyróżnia ją na tle całego ouvre Othona Friesza.