Sztuka Dawna: Prace na Papierze (wyniki)
23 maja 2019 godz. 19:00

Julian Fałat (1853 Tuligłowy - 1929 Bystra)
Widok na Przełęcz Kocierz w Beskidzie Małym
Cena wylicytowana: 14 000 zł

Cena wylicytowana: 14 000 zł

akwarela/papier, 19,5 x 22 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'J. Fałat'
ID: 66711
"Wrażeniowiec z ogromnym 'poczuciem natury', rozporządza Fałat nieokiełznana, prymitywnością, twórczej baterii. Odrzucając szczudła i prawidła akademickie, ma barbarzyńska, odwagę, dosadność iście japońską dawać spowiedniczo, bezkrytycznie podmiotowe dokumenty przyrody, biorąc genezę swych wizji od przypadkowych wyłonień światła. W produkcji tak odruchowo reaktywnej, nie z metody i sposobu powstałej, ale z nerwów poczętej, muszą być zatem chwile odpływów i przypływów. Stojąc z zasady wobec nowych zadań bez bagażu doświadczeń przeszłości. Salwuje tym świeżość i bezpośredniość wrażeń". - ZYGMUNT ŻELISTAWSKI, "PRZEGLĄD KRYTYKI", 1909, nr 3, s. 5-6