Sztuka Dawna: Prace na Papierze (wyniki)
3 grudnia 2019 godz. 19:00

Juliusz Kossak (1824 Nowy Wiśnicz - 1899 Kraków)
Tadeusz Kościuszko na czele kosynierów
Cena wylicytowana: 40 000 zł

Cena wylicytowana: 40 000 zł

akwarela, gwasz/papier, 29,5 x 22,5 cm
sygnowany p.d.: 'Juliusz Kossak'
na odwrociu lakowa pieczęć własnościowa Zygmunta Kowalskiego
ID: 79128
  • kolekcja Zygmunta Kowalskiego przedwojennego Dyrektora Miejskiej Kasy Oszczędności w Krakowie
„Jednym z tych, w którego dziełach najwszechstronniej, najbezwzględniej, naj bezpośredniej odbija się charakter i duch plemienny, rasowe właściwości i kultura długowieczna i świat zewnętrzny, w którym naród żył i działał jest Juliusz Kossak. Na całym tym obszarze ziemi, na którym rozegrał się dramat dziejowy polskiego narodu, na którym pozostało życie polskie lub jego wspomnienie, wszędzie się tam spotyka z twórczością Kossaka. (...) Cokolwiek żyło na obszarze Polski, wszystko to żyje i żyć będzie w jego dziełach. (...) W sztuce jego wyraził się wielki artysta i nadzwyczajnie prawy i prawdziwy człowiek, toteż jego obrazy dla przyszłych badaczy naszej cywilizacji będą dokumentami bezwzględnej wiarogodności. Sztuka Kossaka jest jednym z najszczerszych przejawów ludzkiej duszy i najprawdziwszym odtworzeniem polskiego życia”. – STANISŁAW WITKIEWICZ