Sztuka Dawna: Prace na Papierze (wyniki)
3 grudnia 2019, godz. 19:00

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) (1885 Warszawa - 1939 Jeziory na Polesiu)
Portret męski, 1917 r.
Cena wylicytowana: 70 000 zł
Portret męski, 1917 r.

Cena wylicytowana: 70 000 zł

pastel, węgiel/papier, 64,8 x 49,3 cm (arkusz)
sygnowany i datowany l.d.: 'Ignacy | Witkiewicz | 1917'
ID: 77819
  • dom aukcyjny Agra-Art, grudzień 2013
  • kolekcja prywatna, Niemcy
Opinie
  • opinia Anny Żakiewicz
Artysta o wybuchu I wojny światowej dowiedział się, przebywając na Cejlonie wraz z Bronisławem Malinowskim. W wyniku nieporozumień z etnografem oraz fatalnej kondycji psychicznej po samobójstwie Jadwigi Janczewskiej postanowił powrócić do Europy, by wziąć udział w działaniach wojennych. Dzięki protekcji ojca, który de facto był zagorzałym przeciwnikiem Rosjan, artysta dostał się do elitarnego Pawłowskiego Pułku Lejbgwardii. Ironia losu sprawiła, że Witkacy został raniony podczas krwawej bitwy pod Witonieżem, w wyniku czego nie wrócił już na front. Ponadto za wykazane męstwo został odznaczony Orderem św. Anny IV klasy oraz dostał nominację na porucznika. Po rekonwalescencji w szpitalu polowym trafił w 1917 roku do Petersburga, gdzie powrócił do malowania. Wówczas Witkacy portretował zazwyczaj przedstawicieli rosyjskiej Polonii oraz towarzyszy z wojska. Prawdopodobnie w ten sposób artysta zarabiał na utrzymanie swojego dekadenckiego życia. Do naszych czasów przetrwało niewiele dokumentów, które mówiłyby dokładnie o wojennych losach artysty. Omawiana praca stanowi kamień milowy w drodze do dojrzałości artystycznej malarza. Prezentowany „Portret męski” jest charakterystyczny dla rosyjskiego okresu twórczości artysty. Mocno zarysowana głowa, potraktowana jest mocno i zamaszyście. Znamienna dla tego etapu jest również użyta kolorystyka – ostry róż i mocne akcenty bieli wypełniają szkicowo ukazaną fizjonomię portretowanego. Reszta składników tła została potraktowana zupełnie szkicowo. Oprócz walorów artystycznych portretu wyjątkowa jest również sama sygnatura złożona jedynie z drugiego imienia i nazwiska Witkiewicza, który jeszcze nie posługiwał się sławnym pseudonimem Witkacy W twórczości Witkacego cezurą, od której uformował się niepowtarzalny typ portretu, jest rok 1917. Artysta wówczas porzuca młodopolski schemat obrazowania pogłębiając kompozycję o abstrakcyjne tło, deformację postaci w niekonwencjonalnej pozie, pogłębiając tym samym psychologię modela. Wszystkie te elementy składały się na podwaliny teorii Czystej Formy realizowanej w dziełach plastycznych malarza. O burzliwym okresie rosyjskim w biografii Witkacego niestety nie wiadomo zbyt wiele, jednak z pewnością były to lata wpływające na cały kształt twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Dodaj obiekt

Stanisław Fijałkowski
"Autostrada dla kreta i liszki", 1990 r.
Cena wylicytowana: 65 000 zł
Stanisław Fijałkowski
"11.I.63", 1963 r.
Cena wylicytowana: 75 000 zł
Stanisław Fijałkowski
"19 X 1995", 1995 r.
Cena wylicytowana: 42 000 zł
Tadeusz Dominik
"Pejzaż", 2003 r.
Cena wylicytowana: 35 000 zł
Tadeusz Dominik
"Tarasy", 2001 r.
* Cena wylicytowana: 18 000 zł
Wojciech Fangor
"E6", 1965 r.
Cena wylicytowana: 440 000 zł
Wojciech Fangor
"M33", 1967 r.
Cena wylicytowana: 380 000 zł
Wojciech Fangor
"SM5", 1975 r.
Cena wylicytowana: 300 000 zł
Adam Marczyński
Relief, przed 1982 r.
Henryk Stażewski
Relief nr 10, 1964 r.
Cena wylicytowana: 520 000 zł
Henryk Stażewski
Relief, 1980 r.
Cena wylicytowana: 30 000 zł
Janusz Orbitowski
Kompozycja 23/03, 2003 r.
Cena wylicytowana: 14 000 zł
Roman Opałka
1965/1-nieskończoności, 1965 r., Detail 2890944-2910059
Cena wylicytowana: 1 750 000 zł
Roman Opałka
Z cyklu "Alfabet grecki", 1965 r.
Cena wylicytowana: 110 000 zł
Roman Opałka
"Rouge et Noir" (Czerwone i czarne), 1959 r.
Cena wylicytowana: 65 000 zł
Ryszard Winiarski
"Obszar 178", 1973 r.
Cena wylicytowana: 220 000 zł
Jadwiga Maziarska
"Informacja", 1980 r.
Cena wylicytowana: 15 000 zł
Jadwiga Maziarska
Bez tytułu, 1970 r.
Cena wylicytowana: 26 000 zł
Tadeusz Kantor
Informel, 1961 r.
Cena wylicytowana: 120 000 zł
Maria Stangret-Kantor
"Karta z zeszytu do geografii", 1983 r.
Cena wylicytowana: 12 000 zł
Andrzej Wróblewski
"Pejzaż z wysokim niebem", 1953 r.
Cena wylicytowana: 480 000 zł
Andrzej Wróblewski
"Żółty półakt mały", 1955 r.
Cena wylicytowana: 390 000 zł
Jan Lebenstein
"Figura osiowa 100", 1960 r.
Cena wylicytowana: 200 000 zł
Jerzy Nowosielski
Abstrakcja, 1978 r.
Cena wylicytowana: 190 000 zł
Jerzy Nowosielski
Akt w lustrze, 1977 r.
Cena wylicytowana: 220 000 zł
Jerzy Nowosielski
Porwanie Europy, 1976 r.
Cena wylicytowana: 270 000 zł
Zbigniew Makowski
I will tell you, 1980 r.
Cena wylicytowana: 40 000 zł
Victor Vasarely
"Vega-Orion", 1971 r.
Cena wylicytowana: 420 000 zł
Julian Stańczak
"See-Through Dark", 1983-84 r.
Cena wylicytowana: 210 000 zł
Ed (Edwin) Mieczkowski
"Decadonna", 1965 r.
Cena wylicytowana: 120 000 zł
Richard Anuszkiewicz
Gilt Order, 1969 r.
Cena wylicytowana: 160 000 zł
Richard Anuszkiewicz
Bez tytułu, 1972 r.
Cena wylicytowana: 75 000 zł
Antonio Asis
Interférences en gris et bleu (No. 637) (Zakłócenia w szarości i błękicie), 1964 r.
Cena wylicytowana: 48 000 zł
"C-190"
Cena wylicytowana: 110 000 zł
Łukasz Korolkiewicz
Pogranicze, 1996 r.
Cena wylicytowana: 48 000 zł
Teresa Pągowska
"Osiemnasty", 1967 r.
Eugeniusz Markowski
"Gente", 1995 r.
* Cena wylicytowana: 26 000 zł
Eugeniusz Markowski
Adam i Ewa
Cena wylicytowana: 32 000 zł
Eugeniusz Markowski
Dwie postacie leżące
Cena wylicytowana: 11 000 zł
Jan Tarasin
KOMPLIKACJA II, 1991 r.
Cena wylicytowana: 190 000 zł
Aleksander Kobzdej
"Verticalité", 1959 r.
Cena wylicytowana: 42 000 zł
Alfred Lenica
Kompozycja, 1960 r.
Cena wylicytowana: 35 000 zł
Rajmund Ziemski
Bazyliszek
44
Rajmund Ziemski
Pejzaż 35/62, 1962 r.
* Cena wylicytowana: 48 000 zł
Erna Rosenstein
"Prorok", 1984 r.
Cena wylicytowana: 13 000 zł
Władysław Hasior
Królik
47
Marian Warzecha
Relief metalowy, 1961-62 r.
Cena wylicytowana: 20 000 zł
48
Teresa Rudowicz
Kompozycja, 1959 r.
Cena wylicytowana: 28 000 zł
49
Teresa Rudowicz
Kompozycja, 1958 r.
Cena wylicytowana: 12 000 zł
50
Leon Tarasewicz
Bez tytułu, 2007 r.
51
Kajetan Sosnowski
"Kompozycja w białym BIO", 1958 r.
Cena wylicytowana: 28 000 zł
52
Jerzy Kałucki
"Czterdzieścipięć, czterdzieściosiem", 1997 r.
Cena wylicytowana: 66 000 zł
53
Jan Dobkowski
"Samoistnienie", 1970 r.
Cena wylicytowana: 22 000 zł
54
Jan Dobkowski
"Karnawał"
Cena wylicytowana: 45 000 zł
55
Marek WŁODARSKI (wł. Henryk STRENG)
Przepowiednia, 1958 r.
Cena wylicytowana: 16 000 zł
56
Andrzej S. Kowalski
Dyptyk: Śmierć konia I, 1969 r.
Cena wylicytowana: 26 000 zł
57
Stefan Krygier
Kompozycja z niszami, 1957 r.
Cena wylicytowana: 7 500 zł
58
Józef Robakowski
Obraz z akcji "Podanie ręki" 24 obrazy rozdane wśród przyjaciół, 1981-82 r.
Cena wylicytowana: 13 000 zł
59
Józef Robakowski
Z cyklu "Kąty energetyczne", 1975/2002 r.
Cena wylicytowana: 10 000 zł
60
Piotr Lutyński
Kompozycja z papugą, 2005 r.
Cena wylicytowana: 9 500 zł
61
Aleksandra Wejchert
Bez tytułu, 1965 r.
Cena wylicytowana: 7 000 zł
62
Edna Andrade
Bez tytułu, 1983 r.
Cena wylicytowana: 85 000 zł
63
"Obiekt zamknięty", 1996 r.
* Cena wylicytowana: 4 500 zł
64
Jan Pamuła
"Seria Komputerowa I", 1990 r.
Cena wylicytowana: 8 000 zł
65
Mieczysław Wiśniewski
"Układ LV/127", 2003 r.
66
Tamara Berdowska
Bez tytułu, 2007 r.
Cena wylicytowana: 3 500 zł
67
Antoni Fałat
Polska rodzina, 1988 r.
Cena wylicytowana: 4 000 zł
68
Janusz Kaczmarski
"Martwa natura drezdeńska", 1978 r.
69
Rafał Olbiński
"Matematyka uczuć" 2010 r.
Cena wylicytowana: 38 000 zł
70
Jerzy Stajuda
"Nokturn", 1977 r.
Cena wylicytowana: 15 000 zł
71
Bogusław Szwacz
"Arthormegram czarny", 1969 r.
72
Edward Dwurnik
"Gocławek - Łańcuch nadziei", 1991 r.
Cena wylicytowana: 24 000 zł
73
Judyta Sobel
Akt półleżącej, 1947 r.
Cena wylicytowana: 22 000 zł
74
Judyta Sobel
Pejzaż z czerwoną górą, 1960 r.
Cena wylicytowana: 28 000 zł
75
Andrzej Urbanowicz
Wąż, 2004 r.
76
Olga Wolniak
"Dywany z gwiazdą", 2012 r.
Cena wylicytowana: 2 600 zł
77
Jan Lebenstein
"Statue", 1967 r.
Cena wylicytowana: 95 000 zł
78
Władysław Jackiewicz
"Ciało XXVIII/80", 1980 r.
Cena wylicytowana: 24 000 zł
79
Marek Sobczyk
"Dzieci płyną żabką w wodzie w jeziorze Omulew w Jabłonce", 1999 r.
80
Natalia Lach-Lachowicz
Sztuka postkonsumpcyjna, 1975 r.
* Cena wylicytowana: 7 000 zł

Twoje wybrane obiekty

Rodzaj wydruku