Sztuka Dawna. Malarstwo XIX wieku (wyniki)
21 czerwca 2018, godz. 19:00

Antoni Piotrowski (1853 Nietulisko Duże k. Kunowa - 1924 Warszawa)
Z połowu. Scena rodzajowa we wnętrzu izby
* Cena wylicytowana: 15 000 zł
113

olej/płótno dublowane, 81 x 76 cm
sygnowany l.d.: 'A. PIOTROWSKI'
na odwrociu fragment papierowej nalepki wystawowej Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie
ID: 58750
  • Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie
Praca Antoniego Piotrowskiego wpisuje się w popularny nurt wiejskiego naturalizmu w sztuce ostatniej ćwierci XIX wieku oraz początku XX stulecia. Nieco sentymentalne, sielankowe wizje zaściankowego życia stały się szeroko podejmowanym tematem niemal w całej Europie, chętnie realizowanym we Francji, Niemczech, Belgii, Holandii czy Skandynawii. Malarstwo o takim charakterze, mimo "niskiej" tematyki, stało się wziętym "salonowym" gatunkiem. Artysta przebywał w Monachium (1875-77) i Paryżu (1878-82) w czasach, gdy obrazy przedstawicieli naturalizmu, Julesa Bretona czy Wilhelma Leibla, można było podziwiać na publicznych wystawach sztuki w tych miastach. Bliżej 1900 twórca porzucił drobiazgowy, realistyczny styl malarstwa, aby zacząć posługiwać się szeroką plamą barwną i syntetycznym widzeniem przedmiotów. "Z połowu. Scena rodzajowa we wnętrzu izby" należy do tego okresu jego twórczości i jest rezultatem zainteresowania malarza dziełami holenderskimi Złotego Wieku. Precyzyjnie komponowany światłocień, subtelna kolorystyka, sugestywność póz i mimiki, "cichy", domowy nastrój wnętrza przywodzą na myśli odkrywanych przez historię sztuki w XIX wieku Jana Vermeera czy Jana Steena.