Sztuka Dawna. Malarstwo XIX wieku (wyniki)
21 czerwca 2018 godz. 19:00

* Cena wylicytowana: 75 000 zł
111

olej/płótno, 71 x 82,5 cm
sygnowany p.d. 'Władysław Wankie'
ID: 61024
Władysław Wankie kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona (1875-80) oraz krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1880-81), którą szybko opuścił, odrzucając akademicki historyzm proponowany przez Jana Matejkę. W latach 1882-1903 mieszkał w Monachium, które w ostatnich dekadach XIX stulecia należało do najważniejszych ośródków rozwoju modernizmu oraz słynęło z nastrojowego malarstwo Stimmungu, znacząco oddziałującego na dzieło Wankiego. Na przełomie 1893-94 roku wyjechał do Holandii i Bretanii. Przebywał wówczas w Cancale nad zatoką Mont-St-Michel. Wyjazd ten zapoczątkował nowy nurt w jego twórczości - malował piaszczyste plaże nad oceanem, które przemierzają kobiety bretońskie pracujące przy połowie ostryg lub rozładowujące łodzie z rybami. Do serii tego rodzaju scen należy "Bretonka". Wankie zastosował w niej ciekawy zabieg kompozycyjny - plażę zredukował do niewielkiej horyzontalnej płaszczyzny u dołu przedstawienia. Stojąca na niej figura bretońskiej kobiety przecina połać oceanu i nieba. Skąpane w ciemnych błękitach, szarościach i różach przestrzenie wody i powietrza zostały opracowane szkicowo, nieco w impresjonistyczny sposób, co przydaje kompozycji świetlistości i przestrzenności. Artysta osiągnął za ich pomocą nastrój ciszy, kontemplacji i panteistycznej więzi człowieka z naturą.