Szkło i porcelana - oferta Salonu Wystawowego Marchand

Termin wystawy:
Miejsce wystawy:
Godziny otwarcia:
W Salonie Wystawowym Marchand prezentujemy wyjątkową ofertę szkieł i porcelany. Znalazły się w niej wyroby znanych wytwórni niemieckich, duńskich, polskich, włoskich, rosyjskich, belgijskich i czeskich. Jako najlepsze przykłady wyrobów z porcelany mogą tu posłużyć figurka chłopca z koszem winogron z Państwowej Manufaktury Porcelany w Miśni, figurki ryby i małpek oraz serwis ‘Elite’ z Rosenthala, zestaw filiżanek, dwudzielna patera secesyjna i powstała w połowie XIX w. paterka na wysokiej stopie ze śląskiej fabryki Carla Tielscha w Starym Zdroju.
Obiektem, który zapewne Państwa zainteresuje jest filiżanka do czekolady z działającej w latach 1839 – 1862 rosyjskiej Manufaktury Porcelany w Wołokitino, której założycielem był ziemianin Andrzej Michajłowicz Miklaszewski. Na wszechrosyjskich wystawach wyroby tej wytwórni zostały nagrodzone "Wielkim srebrnym medalem" w 1839 roku oraz dziesięć lat później złotym medalem w Petersburgu.
W naszej ofercie nie mogło zabraknąć propozycji z polskich wytwórni porcelany i fajansu. Warto tu wymienić Fabrykę Porcelany w Ćmielowie, skąd pochodzą prezentowane w Galerii Marchand dwudzielna patera z lat 30. XIX w., waza do zupy i sosjerka z przełomu XIX i XX w. oraz figurki kolibra i królika z okresu międzywojennego. Proponujemy również obiekty z Zakładów Fajansu we Włocławku oraz Zakładów Porcelany i Porcelitu z Chodzieży. Wyjątkowo interesująca jest powstała w latach 20. XX w. figurka małpki z Wytwórni Fajansu w Pacykowie.
Propozycję Galerii Marchand wzbogaca bogaty wyrób szkieł. Proponujemy ciekawe przykłady popielnic z włoskiego Murano, wazon z czechosłowackiej Huty Szkła Chřibská, paterę dekoracyjną z Val Saint Lambert w Belgii. Niezwykle interesującą formę ma karafka 'Cluck Cluck' powstała w duńskiej Hucie Szkła Holmegaard. Jej projektantem był w latach 60. XX w. Jacob Eiler Bang. Oferujemy również szkła powstałe w rodzimych hutach ‘Niemen’, ‘Hortensja’ czy ‘Ząbkowice’. Propozycjami wytwórni w Dąbrowie Górniczej są wazon, zestaw deserowy i patera na ciasto projektu Jana Sylwestra Drosta.

Lista obiektów (58)

Wazonik
lata 60.-70. XX w.
szkło sodowe, formowane ręcznie, barwione w masie, szlifowane, wys.: 24,3 cm, śr.: 8,5 cm
Cena: 200 zł
44
Paterka w formie koszyka
2 poł. XX w.
szkło sodowe, formowane ręcznie, barwione w masie, 27 x 20 cm
Cena: 200 zł
Herbatnica
1 ćw. XX w.
szkło, 14,5 x 8 cm
Cena: 200 zł
49
Pucharek
okres międzywojenny
szkło kryształowe, częściowo zdobione lazurą rubinową, złocenia, 13,7 x 9,5 cm
Cena: 300 zł
50
Puchar
około poł. XIX w.
szkło kryształowe, szlifowane, częściowo pokryte lazurą rubinową, 13,3 x 7,5 cm
Cena: 500 zł
52
Kieliszek do wina
XIX/XX w.
szkło kryształowe, szlifowane, czara częściowo pokryta barwną lazurą, złocenia, 19,5 x 8 cm
Cena: 400 zł
53
Wazon
lata 60. XX w.
szkło 'cichodmuchane' (wdmuchiwane w formę), ręcznie formowane, 3-warstwowe, sodowe, 25 x 16 x 8 cm
Cena: 500 zł
54
Pucharek
2 poł. XIX w.
szkło mrożone, 11,5 x 8 cm
Cena: 300 zł
55
Szklanica
koniec XIX w.
Huta Szkła Moser, Karlowe Wary, Czechy
szkło dwuwarstwowe, szlif fasetowy, 14 x 11 cm
Cena: 500 zł
56
Patera
około poł. XX w.
Val Saint Lambert, Belgia
szkło ołowiowe, 2-warstwowe, formowane ręcznie, 5 x 20 cm
Cena: 300 zł
57
Patera
lata 60. XX w.
szkło sodowe, 2-warstwowe, ręcznie formowane, 9 x 22 cm
Cena: 400 zł
61
Wazon
okres międzywojenny
szkło kryształowe, szlifowane, częściowo pokryte lazurą rubinową, 17,5 x 16 cm
Cena: 300 zł
62
Wazon secesyjny
XIX/XX w.
szkło formowane ręcznie, szlifowane, dekoracja o motywach kwiatowych, złocenia, 25,3 x 10,8 cm
Cena: 400 zł
63
Figurka - ptasznik
1907-1920
Passau, Niemcy
porcelana malowana naszkliwie, złocona, 16 x 7 cm
Cena: 200 zł
64
Zestaw do kawy
2 poł. XX w.
Zakład Porcelany Stołowej "Wałbrzych" w Wałbrzychu
porcelana, dzbanek (23,5 x 23 cm), cukiernica z pokrywą (9,5 x 9 cm), 6 filiżanek (7 x 9 cm)
Cena: 400 zł
71
Zestaw trzech popielniczek
lata 60. XX w.
szkło sodowe, barwione w masie, 3,5 x 9,3 cm
Cena: 200 zł
73
Popielnica
lata 60. XX w.
szkło sodowe, 3-warstwowe, formowane ręcznie, 5 x 22 x 14 cm
Cena: 400 zł
74
Wazon
lata 60. XX w.
Huta Szkła Chřibská, Czechosłowacja
szkło sodowe, 4-warstwowe, formowane ręcznie, 33 x 18 cm
Cena: 400 zł
75
Popielnica
lata 60. XX w.
Murano, Włochy
szkło wielowarstwowe, ręcznie formowane, 7 x 18 cm
Cena: 300 zł
77
Popielnica
lata 60. XX w.
Murano, Włochy
szkło wielowarstwowe, ręcznie formowane, 7 x 16 cm
Cena: 300 zł
79
Wazon 'a strisce'
XX w.
Murano, Włochy
szkło, wys.: 26,7 cm, śr.: 6,5 cm
Cena: 800 zł