Lata 20. Lata 30. (wyniki)
24 września 2020 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 11 000 zł

Cena wylicytowana: 11 000 zł

olej/płótno, 33 x 24 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Alice Hohermann 38'
ID: 89493
  • kolekcja prywatna, Francja
Alicja Hohermann była malarką, której twórczość miała osobisty charakter na tle ekspresyjnokolorystycznego „stylu” Szkoły Paryskiej. Malowała najczęściej postaci kobiece ubrane w nowoczesne stroje z epoki, a także kompozycje rodzajowe o tematyce religijnej. Forma artystyczna jej obrazów zdradzała wpływy nowej figuracji, która pojawiła się w Europie po I wojnie światowej, lecz także kierunków awangardowych. Jej pełne wdzięku formy malarskie zdradzają inspirację płynnością kształtów syntetycznego kubizmu drugiej dekady XX stulecia, a stylizacja jej prac bliska jest płótnom Eugeniusza Zaka. Prezentowany „Portret dziewczynki” to urokliwy przykład pełni stylu malarstwa Hohermann. Modelka z ukosa patrzy niemo w przestrzeń melancholijnym wzorkiem. Artystka ukazała dziecko w popiersiu, szczelnie wypełniając powierzchnie podobrazia otokiem głowy modeli. Malarka użyła wyrafinowanego połączenia zieleni, błękitu i ugru. Krytyk Waldemar George pisał o obrazach Hohermann przedstawiających młode kobiety: „Alicja Hohermann z Warszawy (…) malowała subtelne sceny ukazujące życie rodzinne. Jej portrety młodych dziewczyn świadczą o wybitnie kobiecym temperamencie artystki jako kolorystki, artystki obdarzonej wyczuciem stylu i umiejętnością wykonania eleganckiego projektu” (cyt. za: Anna Wierzbicka, Artyści polscy w Paryżu. Antologia tekstów 1900-1939, Warszawa 2008, s. 169).