Srebra i platery – oferta specjalna Galerii Marszałkowska

Termin wystawy:
Miejsce wystawy:
Godziny otwarcia:
Srebra i platery są tematem kolejnej oferty specjalnej Galerii Marszałkowska. Proponujemy niezwykle interesujące przykłady wyrobów rzemiosła artystycznego z Rosji, Niemiec, Austro – Węgier, Polski, Włoch czy Anglii. Na szczególną uwagę zasługują francuskie srebra, powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Jako jedne z najlepszych przykładów mogą tu posłużyć empirowa waza do zupy, kafetiera i legumiera, pochodzące z paryskich warsztatów Gregoire Jacques Rousseau, Gabriel André Bomparta i Bary Thomas Michela. Jako przykłady dziewiętnastowiecznych sreber francuskich prezentujemy empirowe kabarety i unikatową equellę. Obiektem, który zapewne Państwa zainteresuje jest etażera z satyrami i trytonem - wyjątkowo efektowny obiekt, powstały około 1850 roku w rzymskim warsztacie Pietro Paolo Spagna. W naszej ofercie nie mogło zabraknąć pasów kaukaskich, pucharków kiduszowych, kompletów sztućców, papierośnic, cukiernic skrzynkowych czy dekoracyjnych pater.
Propozycję Galerii Marszałkowska wzbogaca bogaty wyrób platerów. Proponujemy ciekawe przykłady wyrobów najwybitniejszych warszawskich firm. Warto tu wymienić Fabrykę Wyrobów Srebrnych i Platerowanych Józefa Frageta. Interesującymi propozycjami tej wytwórni jest patera projektu Julii Keilowej, lustro na toaletkę, czy cukiernica skrzynkowa datowana na 1849 rok. W ofercie galerii znajdą się również obiekty Fabryki Platerów Braci Henneberg, Braci Buch oraz Zakładu Platerniczego Norblinów w Warszawie. Wyjątkowo interesująca jest para pater z szklanymi wkładami, komplet sztućców w kasecie, szkatułka na biżuterię w stylu art déco, naczynie do chłodzenia szampana, lichtarze, taca, cukiernica secesyjna, czy szczypczyki do kostek cukru w formie bociana. W naszej ofercie prezentujemy również przykłady wyrobów z metalu srebrzonego z niemieckiej firmy WMF i Wellner Silber, paryskiego Adolphe Boulenger czy Sheridan Silver Co. ze Stanów Zjednoczonych.

Lista obiektów (113)

Papierośnica
1954-1960
Moskwa, Autor nieznany
forma/srebro złocone, 11 x 8 cm
Cena: 900 zł
Podstawka pod szklankę
1876
Moskwa, proj. S.M. Ikonnikow
forma/srebro, wys.: 7,3 cm, śr.:7,2 cm
Cena: 600 zł
Para solniczek
XIX/XX w.
Petersburg, Autor nieznany
forma/srebro, wys.: 2,2 cm, śr.:3,5 cm
Cena: 500 zł
44
Lusterko
pocz. XX w.
Warszawa
srebro, 28,5 x 12 cm
Cena: 2 400 zł
54
Torebka
okres międzywoj.
srebro, 18 x 16 cm
Cena: 800 zł
55
Torebka ze srebrnej siatki
1920
srebro, 16 x 25,5 cm
Cena: 1 200 zł