Srebra i platery – oferta specjalna Galerii Marszałkowska

Termin wystawy:
Miejsce wystawy:
Godziny otwarcia:
Srebra i platery są tematem kolejnej oferty specjalnej Galerii Marszałkowska. Proponujemy niezwykle interesujące przykłady wyrobów rzemiosła artystycznego z Rosji, Niemiec, Austro – Węgier, Polski, Włoch czy Anglii. Na szczególną uwagę zasługują francuskie srebra, powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Jako jedne z najlepszych przykładów mogą tu posłużyć empirowa waza do zupy, kafetiera i legumiera, pochodzące z paryskich warsztatów Gregoire Jacques Rousseau, Gabriel André Bomparta i Bary Thomas Michela. Jako przykłady dziewiętnastowiecznych sreber francuskich prezentujemy empirowe kabarety i unikatową equellę. Obiektem, który zapewne Państwa zainteresuje jest etażera z satyrami i trytonem - wyjątkowo efektowny obiekt, powstały około 1850 roku w rzymskim warsztacie Pietro Paolo Spagna. W naszej ofercie nie mogło zabraknąć pasów kaukaskich, pucharków kiduszowych, kompletów sztućców, papierośnic, cukiernic skrzynkowych czy dekoracyjnych pater.
Propozycję Galerii Marszałkowska wzbogaca bogaty wyrób platerów. Proponujemy ciekawe przykłady wyrobów najwybitniejszych warszawskich firm. Warto tu wymienić Fabrykę Wyrobów Srebrnych i Platerowanych Józefa Frageta. Interesującymi propozycjami tej wytwórni jest patera projektu Julii Keilowej, lustro na toaletkę, czy cukiernica skrzynkowa datowana na 1849 rok. W ofercie galerii znajdą się również obiekty Fabryki Platerów Braci Henneberg, Braci Buch oraz Zakładu Platerniczego Norblinów w Warszawie. Wyjątkowo interesująca jest para pater z szklanymi wkładami, komplet sztućców w kasecie, szkatułka na biżuterię w stylu art déco, naczynie do chłodzenia szampana, lichtarze, taca, cukiernica secesyjna, czy szczypczyki do kostek cukru w formie bociana. W naszej ofercie prezentujemy również przykłady wyrobów z metalu srebrzonego z niemieckiej firmy WMF i Wellner Silber, paryskiego Adolphe Boulenger czy Sheridan Silver Co. ze Stanów Zjednoczonych.

Lista obiektów (65)

51
Mlecznik
1875
srebro, 6,5 x 9 cm
Cena: 1 400 zł
60
Cukiernica skrzynkowa
około poł. XX w.
srebro, 7,5 x 12,3 x 9,2 cm
Cena: 2 400 zł
64
Kabaret na ocet i oliwę
koniec XIX w.
plater, szkło, 25 x 24 x 9,5 cm
Cena: 600 zł
65
Łyżka wazowa
2 poł. XIX w.
srebro, 34 x 11 cm
Cena: 1 500 zł
67
Kosz na owoce
XIX/XX w.
srebro, 22 x 25 cm, śr.: 25,5 cm
Cena: 2 400 zł
68
Solniczka
1poł.XIX w.
srebro, 7 x 10,5 x 6,5 cm
Cena: 1 000 zł
70
Pucharek kiduszowy
1908 - 1926
srebro, wys.: 16,5 cm, śr.: 8 cm
Cena: 1 100 zł
71
Pucharek kiduszowy
2 poł. XX w.
srebro, wys.: 14 cm, śr.: 7,5 cm
Cena: 500 zł
72
Pucharek kiduszowy
pocz. XX w.
srebro, wys.: 14 cm, śr.: 6,5 cm
Cena: 500 zł
76
Solniczka
1poł.XIX w.
srebro, wys.: 8 cm, śr.: 5,5 cm
Cena: 1 200 zł
88
Pióro wieczne model: 'Partenone'
1998
Marlen Italy, Włochy
srebro, tworzywo sztuczne, 15,5 x 2 cm
Cena: 1 800 zł
92
Karafka z kompletem 6 kieliszków
1872 - 1922
srebro, szkło kryształowe, bezbarwne, szlifowane, 21 x 13 cm, kieliszek: 5 x 3 cm
Cena: 3 000 zł
97
Zestaw do przypraw w etui
1904
Sheffield, Anglia
srebro, dwie solniczki z wkładami ze szkła kobaltowego (5 x 9,5 cm), musztardniczka z wkładem ze szkła kobaltowego (7 x 7,5 cm), dwie pieprzniczki (8 x 3 cm),trzyłyżeczkidobierane(7,1 cm,6,7 cm,6,3 cm)
Cena: 1 000 zł
105
Empirowa waza do zupy
XVIII/XIX w.
srebro, 34 x 42 x 22 cm
Cena: 22 200 zł
106
Łyżka wazowa
1798 - 1809
srebro, 34 x 9 cm
Cena: 1 500 zł
107
Legumiera
XVIII/XIX w.
srebro, 16 x 28 cm
Cena: 5 200 zł