Srebra i platery – oferta specjalna Galerii Marszałkowska

Termin wystawy:
Miejsce wystawy:
Godziny otwarcia:
Srebra i platery są tematem kolejnej oferty specjalnej Galerii Marszałkowska. Proponujemy niezwykle interesujące przykłady wyrobów rzemiosła artystycznego z Rosji, Niemiec, Austro – Węgier, Polski, Włoch czy Anglii. Na szczególną uwagę zasługują francuskie srebra, powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Jako jedne z najlepszych przykładów mogą tu posłużyć empirowa waza do zupy, kafetiera i legumiera, pochodzące z paryskich warsztatów Gregoire Jacques Rousseau, Gabriel André Bomparta i Bary Thomas Michela. Jako przykłady dziewiętnastowiecznych sreber francuskich prezentujemy empirowe kabarety i unikatową equellę. Obiektem, który zapewne Państwa zainteresuje jest etażera z satyrami i trytonem - wyjątkowo efektowny obiekt, powstały około 1850 roku w rzymskim warsztacie Pietro Paolo Spagna. W naszej ofercie nie mogło zabraknąć pasów kaukaskich, pucharków kiduszowych, kompletów sztućców, papierośnic, cukiernic skrzynkowych czy dekoracyjnych pater.
Propozycję Galerii Marszałkowska wzbogaca bogaty wyrób platerów. Proponujemy ciekawe przykłady wyrobów najwybitniejszych warszawskich firm. Warto tu wymienić Fabrykę Wyrobów Srebrnych i Platerowanych Józefa Frageta. Interesującymi propozycjami tej wytwórni jest patera projektu Julii Keilowej, lustro na toaletkę, czy cukiernica skrzynkowa datowana na 1849 rok. W ofercie galerii znajdą się również obiekty Fabryki Platerów Braci Henneberg, Braci Buch oraz Zakładu Platerniczego Norblinów w Warszawie. Wyjątkowo interesująca jest para pater z szklanymi wkładami, komplet sztućców w kasecie, szkatułka na biżuterię w stylu art déco, naczynie do chłodzenia szampana, lichtarze, taca, cukiernica secesyjna, czy szczypczyki do kostek cukru w formie bociana. W naszej ofercie prezentujemy również przykłady wyrobów z metalu srebrzonego z niemieckiej firmy WMF i Wellner Silber, paryskiego Adolphe Boulenger czy Sheridan Silver Co. ze Stanów Zjednoczonych.

Lista obiektów (65)

Para kufli w etui
1897
Hamilton & Inches, Edynburg
srebro, 12 x 14 cm, wymiary etui: 10,5 x 32,5 x 7 cm
Cena: 1 800 zł
Kubek kiduszowy
okres międzywoj.
srebro, wys.: 6,5 cm, śr.: 5 cm
Cena: 300 zł
Komplet sztućców obiadowych w drewnianej kasecie (dla 6 osób)
pocz. XX w.
Fabryka Wyrobów Platerowanych i Brązowych Braci Henneberg, Warszawa
plater, 6 łyżek do zupy (dł.: 21,7 cm), 6 widelców (dł.: 18,5 cm), 6 noży (dł.: 22 cm), 6 łyżeczek do herbaty (dł.: 14,8 cm), wymiary kasety: 6 x 43 x 28,8 cm
Cena: 1 900 zł
Zestaw do kawyw typie empirowym
2 poł. XIX w.
srebro, dzbanek (14 x 15,5 cm), mlecznik (13,4 x 9 cm), cukiernica (14 x 16 cm)
Cena: 3 600 zł
Etażera z satyrami i trytonem
około 1850r.
srebro, szkło kryształowe, szlifowane, 53 x 22 cm,dwa talerzyki - śr.: 22 i 19 cm
Cena: 82 600 zł
Cukiernica secesyjna, po 1908 r.
Norblin, Bracia Buch i T. Werner, Warszawa
kryształ, stop verit, wys.: 9 cm, śr.: 11 cm
Estymacja: 2 000 - 3 000 zł
Papierośnica
1894
srebro, 8,5 x 5,5 x 1 cm
Cena: 1 000 zł
Patera na owoce
pocz. XX w.
srebro, 6 x 28 x 28 cm
Cena: 2 400 zł
Papierośnica
1954 - 1960
srebro złocone, 11 x 8 cm
Cena: 900 zł
Podstawka pod szklankę
1876
srebro, wys.: 7,3 cm, śr.: 7,2 cm
Cena: 600 zł
Para solniczek
XIX/XX w.
srebro, wys.: 2,2 cm, śr.: 3,5 cm
Cena: 500 zł