Spragnieni Piękna. Aukcja Dobroczynna
24 lutego 2020 godz. 21:20

Talerz Niobe
2020
Majolika Nieborów, Autor nieznany
Cena wywoławcza: 1 000 zł
Talerz Niobe
2020

Cena wywoławcza: 1 000 zł

złocenie/majolika malowana, 5,5 x 47,5 x 47,5 cm
sygnowany, datowany i opisany na spodzie: znak wytwórni, 'Niobe | Nieborów 2020 | 01/10 | M. St. Grzegorczyk'
ID: 81915
Duży talerz ręcznie malowany, złocony 24- karatowym złotem przedstawiający głowę Niobe namalowaną na podstawie rzymskiej kopią z II w n.e. stworzonej na podstawie hellenistycznego oryginału zapewne z II w p.n.e., która stanowi jeden z najważniejszych i najcenniejszych obiektów ze zbiorów Radziwiłłów w Nieborowie. Antyczna głowa została rozsławiona na całą Polskę dzięki publikacji słynnego poematu ,,Niobe” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Talerz został specjalnie przygotowany na aukcję ,,Spragnieni Piękna” przez Manufakturę Majoliki w Nieborowie. Wyroby majolikowe to gliniane formy, takie jak naczynia, czy kafle, pokrywane gęstą, nieprzeźroczystą emalią cynową zdobioną farbami naszkliwnymi, które po wypaleniu zlewają się w jednolicie gładką powierzchnię. W Manufakturze Majoliki w Nieborowie wszystkie wyroby tworzone są tradycyjną technologią z wykorzystaniem lokalnych materiałów.