Samuel Tepler. Granice figuracji

Termin wystawy:
Miejsce wystawy:
Godziny otwarcia:
Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem aukcyjnym:
Sprawdź PDF
Samuel Tepler należy do grona malarzy, którzy konsekwentnie, porzucili dbałość o szczegóły na rzecz „czystego malarstwa” dalekiego od anegdotyczności i literatury. Stałymi motywami jego obrazów są przede wszystkim bohaterzy martwych natur – butelki, lampy naftowe, bukiety kwiatów, młynki do kawy, pędzle czy owoce. Jednak to nie wizualna atrakcyjność codziennych przedmiotów staje się istotą twórczości Teplera, ale sposób w jaki artysta nadaje im metafizycznego znaczenia, stawiając je na granicy figuratywności i abstrakcji. Zharmonizowana gama barwna, syntetyczne uogólnienia czy stylistyczna konsekwencja stawiają Teplera jako artystę, który odżegnując się różnorodnych wpływów XX-wiecznych izmów w sztuce, skupiony na pozornie błahych przedmiotach, odkrywa istotę ich rzeczy.
Malarstwo Samuela Teplera znane jest przede wszystkim w Izraelu i we Włoszech. Artysta, urodzony w Hrubieszowie i wykształcony na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, został deportowany podczas II wojny w głąb ZSRR. Jako jedyny z całej rodziny ocalał z holokaustu. Od 1945 roku rozpoczął studia na Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie pod kierunkiem Aldo Salvadori. Po wystawie indywidualnej w Mediolanie w 1949 roku Tepler wyemigrował do nowo powstałego państwa Izrael. Osiedlił się w Tel-Awiwie, gdzie współorganizował życie artystyczne miasta. O zaangażowanej postawie malarza świadczą liczne wystawy artysty, podsumowujące aktualne wydarzenia artystyczne w Izraelu. Natomiast na terenie Włoch został wyróżniony przez rzymską Accademia di Tiberina, a rok później uhonorowano go dwukrotnie złotymi medalami: nagrodą UNESCO i prestiżową nagrodą państwową Tetradramma d'Oro. Polskiemu widzowi malarstwo Samuela Teplera zostało przybliżone na wystawie monograficznej zorganizowanej w Muzeum Historii Łodzi w 2003 czy w krakowskiej Space Gallery z 1998 roku. Zaprezentowane obrazy Samuela Teplera to, w większości kolekcja należąca do Davida Malka – marszanda i przyjaciela artysty.
Sprawdź PDF

Lista obiektów (34)

Samuel Tepler
Portret, 1983 r.
olej/tektura, 20 x 14 cm
Cena: 5 000 zł
Samuel Tepler
Portret mężczyzny w brązowo-czarnej marynarce, 1980 r.
olej/płótno naklejone na tekturę, 26,5 x 23,5 cm
Cena: 5 000 zł