Surrealizm i Realizm Magiczny (wyniki)
18 czerwca 2020 godz. 19:00

Estymacja: 16 000 - 20 000 zł

Estymacja: 16 000 - 20 000 zł

olej/płótno, śr.:50 cm
sygnowany l.d.: 'Senti'
ID: 82175
„Jedyna różnica między mną a surrealistami jest taka, że to właśnie ja jestem prawdziwym surrealistą”. Salvador Dali Zaprezentowana praca jest swoistym hołdem złożonym surrealiście przez surrealistę. Tomasz Sętowski, autor baśniowych kompozycji, za bohatera swojego zaprezentowanego dzieła wybrał Salvadora Dali – ekscentryka, ojca surrealizmu, jedną z najważniejszych postaci w sztuce XX wieku. Sętowski przedstawił malarza w typowej dla siebie pozie – z zadartą ku górze brodą, odważnie patrzącego na widza, z charakterystycznym, podkręconym do góry wąsem. Co ciekawe, po przekręceniu obrazu o 180 stopni realizacja przybiera nową formę: tło zamienia się w postać przedstawioną z profilu o smutnym wyrazie twarzy. Sętowski zaprasza widza do gry z obrazem, ale także oddaje hołd jednej z najbardziej zagadkowych person świata sztuki. Prace Tomasza Sętowskiego to niezwykle duży dorobek, który jest odzwierciedleniem bardzo bogatej wyobraźni autora. Malarz kreuje swój własny świat przeciwstawnych emocji oraz skojarzeń, a jego bohaterowie, postacie rodem z fantastycznych baśni, zamieszkują świat z pogranicza jawy i snu. Artysta zajmuje się przede wszystkim malarstwem olejnym, ale tworzy również szkice oraz akwaforty do swoich realizacji, a także rzeźbi. Sętowski prezentował swoje prace na przeszło 60 wystawach indywidualnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.