Surrealizm i Realizm Magiczny (wyniki)
18 czerwca 2020 godz. 19:00

Zofia Błażko (ur. 1986 r.)
"Róża Surrealisty", 2020
Cena wylicytowana: 7 000 zł
66
Zofia Błażko (ur. 1986 r.)
"Róża Surrealisty", 2020

Cena wylicytowana: 7 000 zł

olej/płótno, śr.:110 cm
sygnowany p.d.: 'ZB'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Zofia Błażko | Warszawa | 2020'
ID: 85943
Zofia Błażko jest niewątpliwie jedną z najciekawszych i najzdolniejszych artystek młodego pokolenia. Tak charakterystyczna dla niej precyzyjna kreska, starannie wypracowana gra światłocienia przywodząca na myśl prace dawnych mistrzów oraz żywa paleta kolorystyczna czynią jej malarstwo na tym tle zupełnie wyjątkowym. Rozpatrując twórcze poszukiwania Błażko, nie sposób nie dostrzec, że artystka jest malarką chwili, dla której najważniejszym jest portretowany człowiek wraz ze swoim niepowtarzalnym charakterem i wewnętrznym bogactwem. Artystka nieustannie szuka bowiem prawdy o drugim człowieku, czyniąc go głównym bohaterem swoich obrazów. Prezentowana kompozycja zatytułowana „Róża Surrealisty” jest jedną z najnowszych pozycji w twórczości artystki. Bohaterką pracy jest dobrze znana Błażko młoda kobieta, artystka z cygańskimi korzeniami. Leżąca kobieta ubrana w różową sukienkę, na tle precyzyjnie namalowanej draperii, magnetyzuje oko widza swoim tajemniczym, uwodzicielskim spojrzeniem. Bohaterka znajduje się w bliżej nieokreślonej przestrzeni, którą można określić kosmiczną. Niezwykle istotne w twórczości Błażko są odwołania do sztuki renesansu i baroku. W prawym dolnym rogu możemy dostrzec dwie maski zaczerpnięte z pracy „Alegoria czasu i miłości” Agnolo Bronzina oraz fragment obrazu „Melancholia i tajemnica ulicy” Giorgio de Chirico poszerzające odbiór kompozycji Błażko o kolejne wymiary.