Prace na Papierze: Sztuka Współczesna (wyniki)
8 marca 2018 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 22 000 zł

Cena wylicytowana: 22 000 zł

ołówek, gwasz/papier, 31 x 41 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Asis 1986'
ID: 58250
  • POCHODZENIE:
  • zakup bezpośrednio od artysty
  • kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone
  • dom aukcyjny Christie’s, Nowy Jork
  • kolekcja prywatna, Warszawa
Prace Antonio Asisa, dynamiczne i fakturalne, w bardzo silny sposób oddziałują na oko widza. Rozwibrowane płaszczyzny sprawiające wrażenie trójwymiarowości, nie pozwalają przejść obok prac artysty obojętnie. Zasadnicze zagadnienie, które Antonio Asis rozwija w swojej twórczości, stanowi "interferencja". Termin ten, związany z fizyką, oznacza zjawisko powstawania nowego, przestrzennego rozkładu amplitudy fali w wyniku nakładania się dwóch lub więcej fal. W optyce dotyczy to sytuacji, gdy światło odbija się od ośrodka o większym współczynniku załamania (w którym światło ma mniejszą prędkość).

Do najbardziej znanych malarskich realizacji Asisa należą podobne do prezentowanej kompozycje, złożone z przenikających się barwnych kół przypominających układy kalejdoskopowe. Zagadnienie rozchodzenia się fal świetlnych realizuje również w kompozycjach przestrzennych, w których na zamalowaną powierzchnię nakłada metalową kratkę, tworzącą optycznie złudzenie ruchu i przenikania się barw.

Twórczość Antonio Asisa łączona jest z nurtem opartu. W 1971 artysta był współzałożycielem grupy Posifon wraz z Carlosem Agüerą, Armandem Durantem, Hugo Demarciem i Horaciem Garcią Rossim. Poza Asisem do grupy artystów pochodzenia południowoamerykańskiego (argentyńskiego i wenezuelskiego) zainteresowanych rozwijaniem zagadnienia iluzyjności, ruchu i percepcji zaliczyć należy takie nazwiska jak: Julio Le Parc, Luis Tomasello, Horacio Garcia Rossi, Soto, Carlos Cruz- Diez, Dario Perez-Flores czy Narciso Debourg.