Prace na Papierze. Sztuka Dawna (wyniki)
3 października 2019 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 24 000 zł

Cena wylicytowana: 24 000 zł

akwarela/papier, 32 x 54,5 cm
sygnowany, opisany i datowany l.d.: 'JFałat Osiek 1919'
ID: 77113
Pejzaże z rozlewisk nad Osiekiem stanowią, obok pejzaży z Bystrej, jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych motywów w całym dorobku twórczym artysty. Zbiór stworzonych w Osieku i okolicach pejzaży to głównie widoki spokojnej, porośniętej rozległą trzciną tafli wody Dużego i Małego Bonara. Fałat penetruje na różne sposoby fragment jeziora, patrząc na wycinek krajobrazu spojrzeniem japońskiego artysty. Kadr przedstawień jest wąski, zazwyczaj wydłużony, a komponenty obrazu poprowadzone są po diagonalach. Czasami jest to wycinek rozzielenionych szuwarów z przycumowaną do brzegu łódką, jak w opisywanej pracy, innym razem to gęstwina tataraku okalająca spokojne wody rozlewiska.