Prace na Papierze: Sztuka Dawna (wyniki)
14 lutego 2019, godz. 19:00

Stanisław Ignacy Witkiewicz \ Witkacy (1885 Warszawa - 1939 Jeziory na Polesiu)
Portret Gertrudy Jastrzębskiej , 1932 r.
Cena wylicytowana: 70 000 zł

Cena wylicytowana: 70 000 zł

pastel/papier, 64,5 x 48,2 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'Witkacy 1932 X | NP Nπ (T.B.+ E)'
ID: 66737
  • zbiory spadkobierców sportretowanej, Warszawa
  • Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 1939. Katalog dzieł malarskich, oprac. Irena Jakimowicz, przy współpracy Anny Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, poz. 1666
Portrety Gertrudy i Wincentego Jastrzębskich zostały wykonanie w typach, które nie zostały opisane w słynnym Regulaminie Firmy Portretowej ≪S. I. Witkiewicz≫. Świadczy to o indywidualnym podejściu artysty do portretowanej pary. W przypadku wizerunku polityka, dodana do Typu B litera „s” oznacza indywidualne podejście do modela. Natomiast umieszczony w Regulaminie dziecinny typ B + E w jakim została sportretowana Gertruda Jastrzębska, oznacza aprobatę Witkiewicza dla urody modelki. Według podań rodziny Jastrzębskich, Wincenty i Witkacy byli dobrymi znajomymi. Zakopiański artysta w październiku 1932 przebywał w Warszawie. Potwierdza to list wysłany do Białynickich-Birulow: „Czytam dużo, rysuję, piszę (nieźle), w ogóle dużo robię i czuje się byczo na NP. i Nπ”. Adnotacja o abstynencji od alkoholu i papierosów została również zawarta na obydwu prezentowanych portretach. Wincenty Jastrzębski był działaczem socjalistycznym, skazanym w 1908 roku za działalność rewolucyjną na osiem lat katorgi. Tam spotkał swoją żonę o czym wspomina w pamiętniku: „Wspominając tu zakład fotograficzny w Żygałowie nie mogę pominąć milczeniem żony właściciela tego zakładu. „Madam Dobrzanskaja” – jak z szacunkiem i uczuciem głębokiej życzliwości nazywali ją katorżanie osiedleni w Żygałowie, Tuturze, Czupanowce i Znamience – była Polką, córką Antoniego Koncewicza, ślusarza huty „Katarzynka” w Sosnowcu. Młodość jeszcze prawie dziewczęca, uroda pełna kobiecego wdzięku i ujmujący, bezpośredni sposób życia, który jadąc do brata i narzeczonego pani Gertruda przywiezie ze sobą z Sosnowca, czyniły z niej tu, w surowej głuszy syberyjskiej, wśród byłych katorżan wyjątkowe zjawisko. A wyjątkowość tego zjawiska podniosła jeszcze ta okoliczność, niewiasta swoją ofiarną i bezstresową pracą starała się jak mogła ulżyć doli przebywających w niej okolice na osiedlenie karorżan”. Gertruda rozstała się wówczas z ówczesnym mężem. Następnie w dziennikach z 1917 roku, spisanych w Czeremchowie, można przeczytać, iż: „Los łagodzi je wspomnieniami z życia prywatnego, osobistego: tam po raz drugi spotkałem panią Gertrudę, pobraliśmy się i rozpoczęliśmy wspólną drogę przez życie. Od tego czasu do dziś „prostuje ona ścieżki moje” w tych momentach, kiedy burzliwa lub skomplikowana rzeczywistość polityczna zbyt daleko, jej zdaniem, odchyla te ścieżki od prostej drogi dobra publicznego”. Małżeństwo Jastrzębskich po powrocie z katorgi zamieszkało w Petersburgu. Wincenty pracuje tam w przemyśle metalowym oraz bierze czynny udział w Rewolucji Październikowej, równocześnie jest autorem pierwszego planu gospodarczego dla okręgu północnego Rosji. W 1919 Jastrzębski powraca do kraju i w latach 1926-38 pracuje w administracji państwowej – jako wiceminister Skarbu i wiceminister Opieki Społecznej. Para podobizn małżeństwa Jastrzębskich – Gertrudy oraz Wincentego – w doskonały sposób pokazuje mistrzostwo do jakiego Witkacy doszedł w swoich realizacjach portretowych. Nieduży odstęp czasu dzielący poszczególne podobizny sporządzone wedle tego samego typu skodyfikowanego w Regulaminie Firmy Portretowej ≪S. I. Witkiewicz≫, odzwierciedlają psychologiczną przenikliwość artysty w stosunku do modela oraz imponujący repertuar pozornie podobnych środków ekspresji. Porównując obydwie prace nie sposób nie zauważyć szczególnej dbałości autora w podkreśleniu urody Gertrudy Jastrzębskiej, pozostającym w kontraście do wizerunku ministra, w którym artysta położył większy nacisk na oddanie psychologicznej prawdy o modelu. Przy tworzeniu portretu kobiecego w wariacie „B” Witkiewicz „nie wykluczał ładności”, co w tym przypadku niewątpliwie zostało podkreślone przez autora. Ponadto portret Gertrudy został stworzony według typu „B + E” czyli typu dziecinnego. Według reguł ustanowionych przez artystę: „Z powodu ruchliwości dzieci czysty typ B jest przeważnie niemożliwy – wykonanie więcej szkicowe”. Jednak w typie dziecięcym powstało również kilka portretów przedstawiających wizerunki kobiet co świadczy o groteskowej przewrotności Witkacego. Tym samym artysta, opisując przy sygnaturze wizerunek damski „T.B + E”, upamiętniał kobiety, które mu się fizycznie podobały. Witkacy portretując żonę ministra zapełnił cały arkusz papieru okalając sylwetkę kobiety zielonym, atłasowym szalem zwieńczonym błękitnym nimbem. Tło oraz poszczególne partie ubioru modelki zdają się wirować wokół skupionej twarzy kobiety, będącej centralnym punktem kompozycji. W opracowaniu fizjonomii Gertrudy Jastrzębskiej Witkiewicz, szczególny akcent położył na przedstawienie jej oczu, które skupione i pełne powagi obserwują widza. W portrecie ministra Wincentego Jastrzębskiego, Witkiewicz dał wybrzmieć monochromatycznej połaci tła, która, pomijając sylwetę modela, została prawie zupełnie niezamalowana. Powyższy zabieg potęguje szalenie inteligentne spojrzenie polityka. W przeciwieństwie do szkicowo opracowanych ramion oraz elementów stroju, twarz mężczyzny została ukazana dość szczegółowo – rozwianie włosy zaczesane do tyłu, mocno zaznaczone kości policzkowe kierują uwagę widza ku przenikliwym oczom portretowanego. Dodatkowo żółta poświata okalająca szczupłą twarz oraz ramiona polityka podkreśla niesamowite spojrzenie portretowanego. Mimo tego, że „Typ B” zakładał już pewne uproszczenie formalne przy równoległym oddaniu fizjonomii modela, wyjątkowa adnotacja „s” kończąca zapis przy sygnaturze, sugerowała bardziej indywidualne podejście do portretowanego.

Dodaj obiekt

0
Wydrukuj katalog

Wszystkie obiekty z aukcji

Płyta winylowa "Nowe Sytuacje" zespołu Republika z podpisami członków grupy: Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Krzywańskiego, Sławomira Ciesielskiego, Pawła Kuczyńskiego

Cena wylicytowana: 2 600 zł

Paweł Wroniszewski

Plakat "Masakra - Republika"

Cena wylicytowana: 1 100 zł

Andrzej Świetlik

Citizen G.C., 1988/2017 r.

Estymacja: 3 000 - 4 000 zł

Andrzej Świetlik

Republika - Samolot, 1998/2016 r.

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Andrzej Świetlik

Czesław Niemen, 1985 r.

Estymacja: 3 000 - 5 000 zł

Czesław Niemen

Płyta winylowa "Niemen vol.2" z podpisem Czesława Niemena

Cena wylicytowana: 1 400 zł

Andrzej Tyszko

Kora nie, 1989 r.

Cena wylicytowana: 1 900 zł

Andrzej Tyszko

Kora tak, 1989 r.

Cena wylicytowana: 2 600 zł

Płyta winylowa "O!" zespołu Maanam z podpisami członków grupy: Olgi Jackowskiej (Kora), Marka Jackowskiego, Ryszarda Olesińskiego, Bogdana Kowalewskiego, Pawła Markowskiego

Cena wylicytowana: 1 500 zł

Andrzej Tyszko

Maanam, 1983 r.

Nagroda jubileuszowa Elżbiety Skrętkowskiej

Cena wylicytowana: 400 zł

Jerzy Czerniawski

Plakat XVIII Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego "Jazz Jamboree", 1975 r.

Cena wylicytowana: 200 zł

Waldemar Świerzy

Projekt plakatu "Maryla Rodowicz", 1975 r.

Cena wylicytowana: 6 000 zł

Jerzy Flisak

Zestaw 3 płyt winylowych "XI Festiwal Piosenki Polskiej, Opole 73"

Estymacja: 300 - 500 zł

Program festiwalowy "IX Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki - Opole 71"

Eryk Lipiński

Program festiwalowy "XII Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki - Opole 74"

Eryk Lipiński

Program festiwalowy "XIII Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki - Opole 75"

Estymacja: 300 - 500 zł

Marek Dutkiewicz

Autorski rękopis ballady rockowej "Jolka, Jolka pamiętasz" z repertuaru Budki Suflera, muzyka Romuald Lipko, wydanej w 1982 r.

Cena wylicytowana: 6 000 zł

Marek Dutkiewicz

Autorski rękopis piosenki "Podaruj mi trochę słońca" dla Aleksandra Bema, lata 70. XX w.

Cena wylicytowana: 3 000 zł

Czerwono-Czarni

Koszula sceniczna zespołu big-beatowego "Czerwono-Czarni"

Cena wylicytowana: 2 800 zł

Tadeusz i Wiesław Katana

Kontrabas elektryczny "Katanbas"

Dyplom dla zespołu Pięć Linii, 1966 r.

Cena wylicytowana: 1 800 zł

Folder "Old Rock Meeting – Marek Karewicz i jego dinozaury", projekt okładki kasety audio (2 wzory), 1986 r.

Cena wylicytowana: 1 100 zł

Wojciech Druszcz

Jarocin , 1987 r.

Estymacja: 1 500 - 3 000 zł

Jan Sawka

Plakat "Inter Club Stodoła", 1974 r.

Estymacja: 300 - 500 zł

Andrzej Tyszko

T. Love, 1994 r.

Cena wylicytowana: 1 100 zł

T. Love

Gitara podpisana przez członków zespołu T. Love: Muńka Staszczyka, Sidneya Polaka, Michała Mareckiego, Jana Pęczaka, Pawła Nazimka

Estymacja: 7 000 - 10 000 zł

Paweł Althamer

Rocker, lata 90. XX w.

Cena wylicytowana: 8 000 zł

Kombi

Pedał "Wah-wah" podpisany, używany przez Sławomira Łosowskiego

Kombi

Plakat "Today, today, dzisiaj!", 1985 r.

Cena wylicytowana: 400 zł

Andrzej Tyszko

Lady Pank, 1984 r.

Estymacja: 1 200 - 2 000 zł

Lady Pank

Gitara elektryczna podpisana przez Jana Borysewicza

Krzysztof Skiba

Płyta CD "30 lat Big Cyc" podpisana przez Krzysztofa Skibę oraz karykatura zespołu

Estymacja: 500 - 700 zł

Krzysztof Skiba

Złota płyta przyznana przez Lulu Club Krzysztofowi Skibie za całokształt twórczości, 2014 r. oraz autobiografia "Ciągle na wolności" z autografem

Krzysztof Jaryczewski

"Galaktyka czarnego skorpiona", ok. 1990 r.

Silesian Blues Band

Płyta winylowa "Welcome" zespołu Silesian Blues Band z dedykacją

Cena wylicytowana: 700 zł

Silesian Blues Band

Płyta winylowa "Memento z banalnym tryptykiem" zespołu Silesian Blues Band z dedykacją

Cena wylicytowana: 600 zł

Maciej Szemelowski

Plakat "To tylko Rock & Roll", 1991 r.

Andrzej Tyszko

Tadeusz Nalepa, 1989 r.

Cena wylicytowana: 1 100 zł

Andrzej Tyszko

TSA, 1984 r.

Estymacja: 1 200 - 2 000 zł

TSA

wzmacniacz gitarowo-basowy model LS 20079, moc 100 W

TSA

Gitara elektroakustyczna dwunastostrunowa, na której grał Antoni Degutis w zespole TSA w latach 1984-86 r.

Estymacja: 5 000 - 7 000 zł

Maciej Szemelowski

Plakat "Rock & Roll Gwiazdy Polskiego Rocka", 1992 r.

Cena wylicytowana: 400 zł

Lady Pank

Płyta winylowa "Drop Everything" zespołu Lady Pank

Płyta wzorcowa "Posłuchaj to do Ciebie" zespołu Kult

Cena wylicytowana: 1 600 zł

Edward Lutczyn

Projekt okładki płyty "Dadadam" zespołu Perfect, 2014 r.

Cena wylicytowana: 2 200 zł

Edward Lutczyn

Projekt okładki płyty "Jestem" zespołu Perfect, lata 90. XX w.

Cena wylicytowana: 2 600 zł

Perfect

Gitara elektryczna podpisana przez członków zespołu Perfect: Grzegorza Markowskiego, Dariusza Kozakiewicza, Piotra Urbanka, Jacka Krzaklewskiego i Piotra Szkudelskiego

Estymacja: 7 000 - 10 000 zł

Plakat koncertowy "The Clash", 1981 r.

Cena wylicytowana: 7 000 zł

Zdzisław Nitka

"Bob Dylan z psem", 2008 r.

Cena wylicytowana: 6 500 zł

Tony Frank

Bob Dylan, 1965 r.

Cena wylicytowana: 1 800 zł

Höfner

Gitara elektroakustyczna, model 457 SE3 President

Cena wylicytowana: 5 500 zł

AC/DC

Gitara elektryczna SG z podpisami członków zespołu AC/CD

Estymacja: 30 000 - 50 000 zł

Matt Getz

Plakat koncertowy zespołu Kiss, 1996 r.

Cena wylicytowana: 1 400 zł

Tony Frank

Queen, 1981 r.

Cena wylicytowana: 1 800 zł

Dawid Celek

Purple rain, 2019 r.

Cena wylicytowana: 400 zł

Igor Chołda (Aqualoopa)

"Legends", 2019 r.

Cena wylicytowana: 2 400 zł

Tomasz Górnicki

"Kurt Cobain" z cyklu "27", 2014 r.

Cena wylicytowana: 15 000 zł

Astatic

Mikrofon sceniczny

Cena wylicytowana: 2 400 zł

Bally

Flipper "Captain Fantastic - Elton John"

Cena wylicytowana: 18 000 zł

Kalki Creation

Plakat filmowy "Quadrophenia - The Who", 1980 r.

Cena wylicytowana: 4 200 zł

Achille i Pier Giacomo Castiglioni

Radio adapter, model RR126

Estymacja: 20 000 - 24 000 zł

Neon "Back to the 50's"

Cena wylicytowana: 3 800 zł

Johnny Cash

Płyta winylowa "Get Rhythm/ I walk the line" Johnny Cash and Tennessee Two

Elvis Presley

Płyta winylowa "Mystery Train/ I forgot to Remember to forget" Elvis Presley

Estymacja: 1 000 - 1 500 zł

Elvis Presley

Płyta winylowa "Baby let's Play House/ I'm left, You're Right, She's Gone" Elvis Presley, Scotty & Bill

Tony Frank

Chuck Berry, 1966 r.

Cena wylicytowana: 1 800 zł

Plakat "Paradise Hawaian Style", lata 60. XX w.

Cena wylicytowana: 2 800 zł

Zestaw pięciu płyt winylowych Vogue picture discs

Estymacja: 2 500 - 3 000 zł

Roger Soubie

Plakat "It happened at the world's Fair", 1963 r.

Cena wylicytowana: 3 500 zł

Zestaw dwóch płyt winylowych picture disc „Carl Perkins – Sitting on the top of the world” oraz „A tribute to James Dean”

Estymacja: 600 - 800 zł

Universal Publicizers Inc.

Radio "Mike - Radio"

Estymacja: 4 000 - 6 000 zł

Plakat z podświetleniem "Elvis Presley"

Cena wylicytowana: 1 900 zł

Zestaw dwóch płyt winylowych 'Picture discs' "Marylin Monroe"

Cena wylicytowana: 1 400 zł

Crosley

Radio "Dashboard"

Cena wylicytowana: 2 600 zł

Victor Vincent Davies

"Busted Strings", 2019 r.

Estymacja: 5 000 - 7 000 zł

Boris Grinsson

Plakat "Follow that dream"

Estymacja: 3 000 - 5 000 zł

Edward D'Ancona

Plakat z kalendarzem "Pin-up girl - Hearts win", 1949 r.

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Daniel Krysta

"YAMAHA CPX 500", 2017 r.

Estymacja: 3 500 - 4 000 zł

Eko

Gitara elektryczna, model "Eko Cobra II"

Cena wylicytowana: 1 300 zł

Neon "Gibson USA"

Estymacja: 4 000 - 5 000 zł

Jan Sawka

Plakat "Crash", 1977 r.

Cena wylicytowana: 300 zł

Shahrokh Hatami

The Beatles

Cena wylicytowana: 3 800 zł

Pro-Mark

Komplet hikorowych pałek "Millenium II 5AL" zaprojektowane przez Ringo Starr

Estymacja: 400 - 700 zł

Bilet z koncertu "Hollywood Bowl" zespołu The Beatles w Los Angeles

Estymacja: 1 800 - 2 000 zł

Waldemar Świerzy

Projekt plakatu "Yellow Submarine", 1993 r.

Cena wylicytowana: 4 800 zł

Roman Kalarus

Projekt do plakatu "Yellow Submarine" , 1993 r.

Estymacja: 4 000 - 6 000 zł

Waldemar Świerzy

Plakat "The Beatles", lata 80. XX w.

Cena wylicytowana: 700 zł

Waldemar Świerzy

Plakat zespołu "The Beatles", lata 70. XX w.

Cena wylicytowana: 900 zł

Wojciech Druszcz

Yoko Ono, 1986 r.

Estymacja: 2 000 - 4 000 zł

Edward Lutczyn

Projekt okładki czasopisma "Jazzforum", 1974 r.

Estymacja: 3 000 - 5 000 zł

Edward Lutczyn

Projekt okładki płyty "Modern Pentathlon" zespołu Laboratrium, lata 70. XX w. r.

Cena wylicytowana: 900 zł

Wanda Warska

Duet, 1990 r.

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Henryk Tomaszewski

Plakat XIV Międzynarowego Festiwalu Jazzowego "Jazz Jamboree", 1971 r.

Cena wylicytowana: 400 zł

Fabryka J. Arciszewski

Tuba

Cena wylicytowana: 700 zł

W. Drejer

Tuba

Estymacja: 500 - 700 zł

Waldemar Świerzy

Plakat XIX Międzynarodowego festiwalu Jazzowego "Jazz Jamboree", 1976 r.

Cena wylicytowana: 900 zł

Waldemar Świerzy

Plakat "Wielcy Ludzie Jazzu - Wes Montgomery 1923-1668", lata 80. XX w.

Cena wylicytowana: 600 zł

Waldemar Świerzy

Plakat "Wielcy Ludzie Jazzu- Duke Ellington 1899-1974", lata 80. XX w.

Cena wylicytowana: 900 zł

Waldemar Świerzy

Plakat "Wielcy Ludzie Jazzu - Miles Davis", lata 80-te XX w.

Cena wylicytowana: 400 zł

Waldemar Świerzy

Plakat "Wielcy Ludzie Jazzu - John Coltrane", lata 80-te XX w.

Cena wylicytowana: 700 zł

Waldemar Świerzy

Plakat "Charlie Parker 1920 - 1955", lata 80. XX w.

Cena wylicytowana: 700 zł

Andrzej Krajewski

Plakat "First International Exhibition Jazz Record Covers", lata 60. XX w.

Cena wylicytowana: 700 zł

Waldemar Świerzy

Plakat "Wielcy Ludzie Jazzu Thelonious Monk", lata 90. XX w.

Cena wylicytowana: 500 zł

Waldemar Świerzy

Plakat "Wielcy Ludzie Jazzu - King Oliver 1885-1938", lata 80. XX w.

Cena wylicytowana: 800 zł

Waldemar Świerzy

Plakat "30th International Jazz Jamboree Festival", lata 80. XX w.

Cena wylicytowana: 600 zł

Neon "Rolling Stones"

Cena wylicytowana: 3 200 zł

Astatic

Mikrofon radiowy

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Fuyuki Fukaya

The Rolling Stones, 2017 r.

Estymacja: 4 000 - 5 000 zł

Daniel Cande

The Rolling Stones , 1966 r.

Cena wylicytowana: 1 500 zł

Wojciech Druszcz

The Rolling Stones, 1967 r.

Cena wylicytowana: 1 900 zł

Wojciech Druszcz

Mick Jagger, 1967 r.

Cena wylicytowana: 1 800 zł

Winyl "Love you Live" zespołu Rolling Stones

Cena wylicytowana: 500 zł

Astatic

Mikrofon stołowy na podstawie

Estymacja: 4 000 - 5 000 zł

Vox

Gitara elektryczna, model Vox Mark VI "Teardrop"

Estymacja: 10 000 - 12 000 zł

Fuyuki Fukaya

The Rolling Stones, 2017 r.

Estymacja: 4 000 - 6 000 zł

Winyl "Sticky Fingers" zespołu Rolling Stones

Cena wylicytowana: 500 zł

Plakat promujący płytę "Bridges to Babylone" zespołu Rolling Stones, 1997 r.

Cena wylicytowana: 3 800 zł

Fuyuki Fukaya

The Rolling Stones, 2017 r.

Estymacja: 4 000 - 5 000 zł

Plakat promujący płytę "It's only Rock'n Roll. It's only the Rolling Stones new record. It's only on", 1974 r.

Estymacja: 2 500 - 3 200 zł

Plakat promujący płytę "You got me rocking" zespołu Rolling Stones, 1994 r.

Cena wylicytowana: 1 900 zł

John Pasche

Plakat koncertowy "The Rolling Stones American Tour 1972", 1972 r.

Estymacja: 7 500 - 10 000 zł

Wszystkie wybrane obiekty

Cała strona - pionowo Cała strona - poziomo Miniaturki