Prace na Papierze: Sztuka Dawna (wyniki)
14 lutego 2019 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 12 000 zł
44

Cena wylicytowana: 12 000 zł

akwarela/papier, 37,5 x 54,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'R. Malczewski'
ID: 66701
  • kolekcja prywatna, Kraków (zakup od rodziny artysty)
Cezurą stylistyczną dla malarskich prac Rafała Malczewskiego był schyłek lat 20. XX w. Wówczas miejski sztafaż schodzi na dalszy plan, ustępując miejsca „czystemu krajobrazowi” zbudowanemu z syntetycznych, utrzymanych w jasnej tonacji form. Od tej pory głównym bohaterem prac autora „Pępka świata” stał się przede wszystkim pejzaż górski. Sam malarz, będąc pod wpływem potęgi gór pisał: „Jak dotąd, jeszcze nigdy same góry, ich wnętrze nie znalazło się w mojej olejnej kompozycji. Świat leżący u ich stop, którego jestem bacznym i czujnym obserwatorem, daje mi setki podniet”. Jednak technika akwareli poprzez plenerową dostępność, niemożliwość korekty i techniczną lekkość doskonale odpowiadała górskiemu entuzjaście przy malowaniu z natury. Nie syntetyzując formy, w szybki, lecz trafny sposób Malczewski oddawał piękno malowanych pejzaży. Malczewski dla nowej formuły malarstwa obrał charakterystyczny punkt perspektywy z lotu ptaka, potęgując przy tym nierealność scenerii. Powyższy zabieg kompozycyjny pozwala również na odtworzenie niesamowitych efektów świetlnych rozpościerających się w górskich dolinach. Prezentowana praca pochodzi z kanadyjskiego okresu artysty w najlepszy sposób pokazuje, że Malczewski przez cały okres swojej twórczości został „poetą gór”.