Prace na Papierze: Sztuka Dawna (wyniki)
16 listopada 2017, godz. 19:00

Stanisław Ignacy Witkiewicz \ Witkacy (1885 Warszawa - 1939 Jeziory na Polesiu)
Portret Jerzego Glassa jako chłopca, 1929 r.
Cena wylicytowana: 70 000 zł

Cena wylicytowana: 70 000 zł

pastel/papier, 63 x 47 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: ‘Ignacy Witkiewicz 1929 1 | VIII (T.B) Nπ 2r+Cof’
ID: 53359
  • własność Ireny Glass, Warszawa
  • zbiory rodziny sportretowanego, Warszawa
  • S. I. Witkiewicz, Listy do żony, przygotowała do druku A. Micińska, oprac. i przypisami opatrzył J. Degler,
  • Warszawa 2015 [list z 1 sierpnia 1929 r.]
  • Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885 1939. Katalog dzieł malarskich, oprac. I. Jakimowicz, przy współpracy
  • A. Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, poz. 1006
W czerwcu i lipcu 1929 roku Witkacy przebywał w Poznaniu, gdzie odbywała się wystawa prac firmy portretowej "S. I. Witkiewicz" w Salonie Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków. Mieszkając w Poznaniu, wykonał wiele pastelowych portretów, co wówczas stanowiło jego główne źródło dochodu. Z ostatnim tygodniem lipca wyjechał do Zakopanego, które to miasto, oprócz Warszawy, stanowiło jego najważniejszą siedzibę. Czas upływał artyście wówczas na pisaniu, fotografowaniu oraz wycieczkach w Tatry i do znajomych, o czym dowiadujemy się z listów do żony Jadwigi Unrug, którą poślubił w 1923 roku. Do bardziej niekonwencjonalnych zajęć w kręgu przyjaciół artysty w Zakopanem należały narkotyczne seanse, pozwalające wywołać stany "czystego" widzenia. Tak z 27 na 28 lipca miał miejsce "pierwszy seans meskalinowy", a w tego rodzaju spotkaniach, w lecie 1929 roku, brali udział Janusz Kotarbiński, Teodor Białynicki-Birula czy Stefan Glass. Stefan Glass był znanym w międzywojennej Warszawie matematykiem, tłumaczem i poetą. Witkacy portretował go parokrotnie, także jego drugą żonę, Zofię, oraz dzieci Stefana: Irenę, Ryszarda i Jerzego. Stefan był synem Jakuba Glassa, prokuratora Sądu Najwyższego, znawcy prawa hipotecznego, jak również działacza społecznego. Jego żoną była malarka Alina (Halina) Bondy, portrecistka, uczennica Władysława Ślewińskiego. Kolekcję dzieł sztuki Jakuba i Aliny, na mocy zapisu testamentalnego, otrzymało w 1935 roku Muzeum Narodowe w Warszawie. Salon Glassów należał do ważnych miejsc na artystycznej mapie Warszawy pierwszych dekad XX stulecia. 1 sierpnia 1929 roku Witkacy pisał z Zakopanego do żony: "N. N. dziś miałem natchnienie i pisałem. Jutro idę (jadę autem z Domaszewiczem Ol. [Aleksander Domaszewicz]) do Mogoła [ Juliusz Kaden-Bandrowski] na 'chierbatkę'. Dziś po kolacji musiałem wykonać za 50 zł portret syna Glassa z I małż[eństwa]. Zupełna ruina finansowa na tle hotelu jest nieuchronna. Obstalunków żadnych nie mam. Nie wiem, skąd wezmę flotę na wycieczki" (S. I. Witkiewicz, Listy do żony, przygotowała do druku A. Micińska, oprac. i przypisami opatrzył J. Degler, Warszawa 2015 [list z 1 sierpnia 1929 r.]). Zgodnie z cytowanym listem prezentowany portret przedstawia urodzonego w 1918 roku Jerzego Glassa, syna Stefana z pierwszego małżeństwa, późniejszego matematyka, inżyniera i pilota szybowcowego. Po śmierci matki Jerzy mieszkał w Warszawie z dziadkami, Jakubem i Aliną. W czasie II wojny światowej więziony był w radzieckich obozach na Syberii. Następnie walczył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, służąc w obsłudze naziemnej RAF w Szkocji. Po wojnie osiadł wraz z żoną na stałe w Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł w 2004 roku. Przedstawiający 11 letniego chłopca portret powstał 1 sierpnia 1929 roku w Zakopanem, o czym zaświadcza zarówno korespondencja, jak i sygnatura artysty na licu obrazu. Witkacy opatrzył pracę inskrypcją: '(T.B) Nπ 2r+Cof'. Oznacza to, że pastel został wykonany w typie B, którego istotę w regulaminie firmy portretowej wyjaśniono w ten sposób: "Rodzaj bardziej charakterystyczny, jednak bez cienia karykatury. Robota bardziej kreskowa niż typu A z pewnym odcieniem cech charakterystycznych, co nie wyklucza 'ładności' w portretach kobiecych. Stosunek do modela obiektywny". W myśl drugiej części napisu artysta nie pił alkoholu od, prawdopodobnie, dwóch dni, lecz przyjął kofeinę, najpewniej pod postacią kawy lub herbaty. Witkacy mocno wyeksponował szaro-brązowy koloryt papieru, modelując postać wyrazistymi, białymi i czarnymi kreskami. Silnie zaakcentował twarz, sytuując ją frontalnie w centrum przedstawienia. W efekcie widz może odnieść wrażenie przenikania go wzrokiem przez młodzieńca. Akcenty barwne malarz umieścił w partii twarzy i tła. Skontrastował wzajemnie oranż na polikach chłopca oraz turkus w ekspresyjnie stylizowanych formach za głową postaci. Zielono-czarne tło zdaje się przetaczać przez obraz niczym burza i stanowi fantastyczny akompaniament dla monumentalnej postaci chłopca.

Dodaj obiekt

0
Wydrukuj katalog

Wszystkie obiekty z aukcji

Teodor Axentowicz

Na balu maskowym

Cena wylicytowana: 30 000 zł

Maurycy Mędrzycki

Bob Tarcali, 1946 r.

Cena wylicytowana: 5 500 zł

Władysław Stachowicz

Brama na rynku Starego Miasta w Warszawie

Cena wywoławcza: 1 000 zł
Estymacja: 1 500 - 3 000 zł

Franciszek Mrazek

Targ

Cena wywoławcza: 1 800 zł
Estymacja: 2 500 - 4 000 zł

Jan Matejko

Szkic do obrazu "Śluby Jana Kazimierza", 1881 r.

Cena wylicytowana: 16 000 zł

Jacek Malczewski

Portret Jana Barszczyńskiego, 1926 r.

Cena wylicytowana: 16 000 zł

Władysław Podkowiński

"Góry Świętokrzyskie", 1890 r.

Cena wywoławcza: 18 000 zł
Estymacja: 25 000 - 40 000 zł

Wojciech Weiss

Drzewa nad wodą

Cena wylicytowana: 6 500 zł

Ludomir Benedyktowicz

Pejzaż z okolicy Leńcz, 1909 r.

* Cena wylicytowana: 22 000 zł

Jan Rubczak

Pejzaż z wiejską drogą

Cena wywoławcza: 3 200 zł
Estymacja: 4 000 - 6 000 zł

Stanisław Masłowski

Pejzaż z Woli Rafałowskiej, 1917 r.

* Cena wylicytowana: 7 000 zł

Witold Wojtkiewicz

"Komedianci" , 1905 r.

Cena wylicytowana: 95 000 zł

Józef Pankiewicz

Anemony, około 1923 r.

* Cena wylicytowana: 13 000 zł

Nikifor Krynicki

"Miasto Kraków"

Cena wylicytowana: 6 000 zł

Nikifor Krynicki

"Świdnica"

Cena wylicytowana: 3 500 zł

Nikifor Krynicki

Widok miejski

Cena wylicytowana: 3 200 zł

Bruno Schulz

Przymiarka u krawca , przed 1930 r.

Cena wylicytowana: 180 000 zł

Stanisław Ignacy Witkiewicz \ Witkacy

Cena wylicytowana: 70 000 zł

Józef Chełmoński

Pastuszkowie

Cena wylicytowana: 15 000 zł

Juliusz Kossak

Grajek, 1861 r.

Cena wylicytowana: 22 000 zł

Józef Brandt

Zaloty , około 1875 r.

Cena wylicytowana: 55 000 zł

Julian Fałat

"Nieśwież", 1886 r.

Cena wylicytowana: 26 000 zł

Leon Wyczółkowski

Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie, 1924 r.

* Cena wylicytowana: 30 000 zł

Włodzimierz Tetmajer

"Święcone"

Cena wylicytowana: 20 000 zł

Jan Rubczak

Widok na 'Kurzą Stopkę'

Cena wywoławcza: 2 800 zł
Estymacja: 3 500 - 6 000 zł

Henryk Uziembło

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, 1915 r.

Cena wylicytowana: 3 200 zł

Stanisław Tondos

"Wawel"

Cena wylicytowana: 2 200 zł

Stanisław Tondos

Mały Rynek w Krakowie

Cena wywoławcza: 1 500 zł
Estymacja: 2 000 - 4 000 zł

Adam Międzybłocki

"Wilno"

Cena wylicytowana: 2 200 zł

Władysław Jarocki

Kościół Mariacki w Krakowie

Cena wylicytowana: 1 400 zł

Wojciech Weiss

Widok na katedrę na Wawelu

Cena wylicytowana: 3 500 zł

Władysław Serafin

Pomnik Jana III Sobieskiego, 1950-1964

Cena wywoławcza: 2 000 zł
Estymacja: 2 500 - 4 000 zł

Stanisław Noakowski

Manierystyczna brama zamkowa

Cena wylicytowana: 2 600 zł

Zofia Dziurzyńska-Rosińska

Krużganki , 1933 r.

Cena wywoławcza: 1 000 zł
Estymacja: 1 500 - 3 000 zł

Iwan Trusz

Sosna na zboczu

Cena wylicytowana: 5 500 zł

Carl Ernst Morgenstern

Nokturn. Karkonosze

Cena wylicytowana: 3 500 zł

Wlastimil Hofman

Ucieczka do Egiptu , 1943 r.

Cena wywoławcza: 10 000 zł
Estymacja: 14 000 - 20 000 zł

Artur Markowicz

Rozmowa, 1925 r.

Cena wylicytowana: 9 500 zł

Tadeusz Waśkowski

Portret aktora Leona Wyrwicza

Cena wylicytowana: 1 500 zł

Tadeusz Waśkowski

Portret Tadeusza Kantora

Cena wylicytowana: 1 500 zł

Josef Presser

Dzieci

Cena wylicytowana: 2 400 zł

Piotr Konczałowski (?)

Portret młodzieńca

Cena wylicytowana: 6 000 zł

Marek Włodarski (wł. Henryk Streng)

"Akt siedzący ze zgiętą w kolanie nogą", 1924-25

Cena wylicytowana: 38 000 zł

Ludwik Lille

Chór, 1945-1956

Cena wylicytowana: 3 800 zł

Ludwik Lille

Postacie, 1945-1956

Cena wylicytowana: 6 500 zł

Zenon Kononowicz

Zbiory

Cena: 1 000 zł

Zenon Kononowicz

Sad w Nałęczowie, 1950 r.

Cena: 1 000 zł

Tadeusz Kulisiewicz

Chata w Szlembarku, 1953 r.

* Cena wylicytowana: 2 800 zł

Maria Blomberg-Mrozowska

Pejzaż wiosenny

Cena wywoławcza: 1 200 zł
Estymacja: 1 500 - 3 000 zł

Blanka Mercere

Przystań rybacka w Saint-Jean-de-Luz, 1924 r.

Cena wylicytowana: 5 000 zł

Janina Bobińska-Paszkowska

Łódki na brzegu

Cena wylicytowana: 1 300 zł

Johann Seits

Widok Dubrownika, 1929 r.

Cena wylicytowana: 5 000 zł

Wilk (Wilhelm) Ossecki

Portret Emila Zegadłowicza, 1932 r.

Cena: 2 000 zł

Wilk (Wilhelm) Ossecki

Album z rysunkami portretowymi, 1921-28

Cena: 1 000 zł

Jacek Malczewski

Szkice kompozycyjne

Cena wywoławcza: 4 200 zł
Estymacja: 5 500 - 8 000 zł

Wlastimil Hofman

Zestaw portretów, 1914-16

* Cena wylicytowana: 3 200 zł

Jacek Malczewski

Sztuka "Mentor" Wacława Karczewskiego

* Cena wylicytowana: 1 900 zł

Jacek Malczewski

Korespondencja Jacka Malczewskiego (10 szt. listów), 1887-1928

Cena wylicytowana: 3 200 zł

Jacek Malczewski

Szkice

Cena wywoławcza: 2 000 zł
Estymacja: 3 000 - 7 000 zł

Franciszek Kostrzewski

Janko Muzykant, 1902 r.

* Cena wylicytowana: 4 500 zł

Franciszek Kostrzewski

Sprzedawczyni gruszek, 1858 r.

Cena wywoławcza: 7 000 zł
Estymacja: 8 000 - 15 000 zł

Juliusz Holzmüller

Góralka na koniu, 1902 r.

Cena wywoławcza: 2 800 zł
Estymacja: 3 500 - 6 000 zł

Napoleon Dębicki

Na zesłanie

Cena wywoławcza: 8 500 zł
Estymacja: 10 000 - 15 000 zł

Jan Styka

Portret Henryka Sienkiewicza

Cena wylicytowana: 800 zł

Jan Styka

Portret astronoma Camille'a Flammariona

Cena wylicytowana: 1 200 zł

Jan Styka

Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin i George Sand

Cena wylicytowana: 3 200 zł

Jan Styka

Szkice kompozycyjne - Portret mężczyzny i Scena balowa

Cena: 800 zł

Stanisław Sawiczewski

Pejzaż z drzewem

Cena wylicytowana: 900 zł

Stanisław Sawiczewski

Portret kobiety w kapeluszu

Cena wylicytowana: 1 200 zł

Stanisław Sawiczewski

Portret pianisty Franciszka Neuhausera, 1922 r.

Cena wylicytowana: 1 000 zł

Stefan Filipkiewicz

Orka

Cena wywoławcza: 2 200 zł
Estymacja: 3 500 - 5 000 zł

Stefan Filipkiewicz

Żółte róże z chińską wazą

Cena wywoławcza: 6 000 zł
Estymacja: 7 000 - 9 000 zł

Władysław Chmieliński

Dwójka

Cena wylicytowana: 2 600 zł

Antoni Trzeszczkowski

Na Podhalu , 1969 r.

Cena: 3 100 zł

Michał Stańko

Góral na pastwisku

Cena wylicytowana: 2 400 zł

Henryk Sajdak

Zima w Tatrach

Cena wylicytowana: 1 000 zł

Henryk Sajdak

Dolina Kościeliska latem, 1968 r.

Cena wylicytowana: 1 000 zł

Michał Stańko

Chata w górach, 1924 r.

Cena: 1 900 zł

Antoni Chrzanowski

Młyn wodny, 1937 r.

Cena wywoławcza: 2 800 zł
Estymacja: 3 500 - 5 000 zł

Kazimierz Witkiewicz

Chata w lesie, 1917 r.

Cena wywoławcza: 1 800 zł
Estymacja: 2 500 - 4 000 zł

Rafał Malczewski

Pejzaż z chatą

Cena wywoławcza: 5 000 zł
Estymacja: 7 000 - 15 000 zł

Bazyli Poustochkine

Park jesienią

Cena wylicytowana: 2 200 zł

Bazyli Poustochkine

Wnętrze lasu

Cena wylicytowana: 2 600 zł

Bazyli Poustochkine

Las w Neuilly

Cena wylicytowana: 2 200 zł

Henryk Siedlanowski

Górski pejzaż z zamkiem

Cena wywoławcza: 500 zł
Estymacja: 1 000 - 2 000 zł

Henryk, przypisywany Weyssenhoff

Stogi zimą

Cena wylicytowana: 4 500 zł

Artur Klar

Potok zimą

Cena: 2 400 zł

Wiktor Korecki

Pejzaż zimowy, 1930 r.

Cena wywoławcza: 4 500 zł
Estymacja: 6 000 - 8 000 zł

Juliusz Holzmüller

Chata zimą, 1900 r.

Cena wylicytowana: 1 100 zł

Adam Setkowicz

Sanie przed chatą

Cena wylicytowana: 2 000 zł

Stanisław Żurawski

Akt kobiecy

Cena wylicytowana: 7 000 zł

Antoni Uniechowski

"Dudarz"

Cena wywoławcza: 1 500 zł
Estymacja: 2 000 - 4 000 zł

Janusz Maria Brzeski

"akcja, akcja" , 1935 r.

Cena wylicytowana: 800 zł

Zygmunt Waliszewski

Malarz i modelka, około 1934 r.

Cena wylicytowana: 4 000 zł

Jan Styka

Scena z "Odysei" Homera. Odyseusz w łożu Kirke

Cena wywoławcza: 1 600 zł
Estymacja: 2 000 - 4 000 zł

Władysław Jarocki

Akt stojący

Cena wylicytowana: 500 zł

Leszek Rózga

Erotyk , 1969 r.

Cena wywoławcza: 4 500 zł
Estymacja: 5 000 - 8 000 zł

Maja Berezowska

Tańcząca para , 1971 r.

Cena wywoławcza: 1 600 zł
Estymacja: 2 000 - 4 000 zł

Maria Blomberg-Mrozowska

Cynerarie

Cena wylicytowana: 3 000 zł

Maja Berezowska

Kwiaty w wazonie i fotografie, 1975 r.

Cena wywoławcza: 1 800 zł
Estymacja: 2 000 - 4 000 zł

Maja Berezowska

Róże

Cena wywoławcza: 1 600 zł
Estymacja: 2 000 - 4 000 zł

Henryk Epstein

Łodzie w porcie, lata 30. XX w.

Cena wylicytowana: 4 800 zł

Alicja Halicka

Fort Saint Jean w Marsylii, 1941 r.

* Cena wylicytowana: 8 500 zł

Henryk Hayden

Bal, lata 40.-50. XX w.

* Cena wylicytowana: 16 000 zł

Stanisław Eleszkiewicz

"Tragarze"

Cena wylicytowana: 5 000 zł

Stanisław Eleszkiewicz

"Dwóch zamiataczy ulic w Paryżu"

Cena wylicytowana: 5 500 zł

Chaim Goldberg

Klezmerzy, 1998 r.

Cena wylicytowana: 8 000 zł

Jakub Zucker

Portret dziewczynki, 1932 r.

Cena wylicytowana: 7 000 zł

Jakub Zucker

Rybacy na przystani

Cena wylicytowana: 8 000 zł

Wszystkie wybrane obiekty

Cała strona - pionowo Cała strona - poziomo Miniaturki