Dawni Mistrzowie
6 października 2020 godz. 19:00

Jan Miense Molenaer (1610 - 1668)
Scena we wnętrzu
Estymacja: 20 000 - 30 000 zł
Scena we wnętrzu

Estymacja: 20 000 - 30 000 zł

olej/płótno (dublowane), 42 x 53 cm
sygnowany i datowany l.d. (nieczytelnie)
ID: 80755
Jan Miense Molenaer był niderlandzkim malarzem, rysownikiem i rytownikiem. Urodzony w 1610 lub 1611 w Haarlemie, zmarł w tym mieście w 1668 roku. Jego żoną była Judith Leyster, która także była znaną malarką. W dokumentach gildii św. Łukasza wspominany jest po raz pierwszy w 1634 roku, nie wiemy jednak kiedy został jej członkiem. Jego najwcześniejszy obraz datowany jest na pięć lat przed wspomnianą wzmianką. Tradycyjnie uważa się go za ucznia Fransa Halsa, chociaż nie jest to potwierdzone źródłowo. W 1637 wraz z Judith Leyster przeniósł się do Amsterdamu. Do rodzinnego Haarlemu powrócił w 1663 roku, po śmierci żony w 1659. Tam na powrót został członkiem lokalnej gildii. W twórczości artysty pojawiają się portrety, tematy historyczne, ale przede wszystkim przedstawienia rodzajowe o moralizatorskim wydźwięku.