Dawni Mistrzowie
6 października 2020 godz. 19:00

Estymacja: 50 000 - 70 000 zł

olej/płótno, 71 x 106 cm
ID: 89429
  • kolekcja prywatna, Warszawa
Pierwowzór tego imponującego obrazu znajduje się w muzeum Uffizi we Florencji. Autor to słynny Gerrit (Gerard) van Honthorst, jedna z dwóch czołowych postaci utrechckiego caravaggionizmu. Florencki obraz jest datowany na 1619 lub1620 rok, czyli końcówkę pobytu artysty we Włoszech. To tam spędził lata 1610-20 i temu pobytowi zawdzięcza zetknięcie z malarstwem Caravaggia. Każdy, kto widział Powołanie św. Mateusza z kaplicy Contarellich w rzymskim San Luigi dei Francesi, rozpozna ten sam układ – grupa ludzi zebrana przy stole, z jedną postacią zwróconą do widza plecami i centrum kompozycji przesuniętym na prawo. Prezentowany obraz to popis technicznej wirtuozerii. Stopniowe przechodzenie od ciemności do partii mocno rozświetlonych jest typowe dla tego, co nazywane jest malarstwem światłocieniowym. W tym samym charakterze utrzymane są inne prace van Honthorsta, które, poza stroną malarską, przyciągają zawsze anegdotą. Mamy więc wesołe, muzykujące towarzystwo bądź młodego mężczyznę, kojarzonego z biblijną opowieścią o synu marnotrawnym, który w światłocieniowych wnętrzach wydaje pieniądze ojca.