Dawni Mistrzowie
6 października 2020 godz. 19:00

Jan Miel (1599 - 1656)
Scena rodzajowa z bójką
Estymacja: 100 000 - 140 000 zł
Jan Miel (1599 - 1656)
Scena rodzajowa z bójką

olej/płótno, 45,5 x 64 cm
ID: 87790
Opinie
  • do obrazu dołączono kopię opinii p. Kurta Märzhäusera z Bad Nenndorf
Jan Miel był włosko-flamandzkim malarzem, rysownikiem i miedziorytnikiem. Urodził się około 1599 roku w Beveren-Waas, zmarł zaś w kwietniu 1664 roku w Turynie. Nie wiemy u kogo uczył się sztuki malarskiej. Po raz pierwszy wymieniony jest w roku 1638 w Rzymie, gdzie jest wzmiankowany do 1658. W swojej twórczości czerpał inspiracje od Pietera van Laera, tworząc przedstawienia z niewielkimi postaciami, ukazujące sceny z chłopskiego życia. Tego typu sceny charakterystyczne są dla wczesnego etapu twórczości artysty. Miel inspirował się także sztuką rzymską. O sukcesie jaki odniósł w Italii świadczy to, że jako pierwszy malarz z Europy północnej został powołany do rzymskiej Akademii św. Łukasza. Kolejnym sukcesem w jego karierze było mianowanie go nadwornym malarzem księcia Sabaudii Karola Emmanuela II w Turynie. Na jego zlecenie wykonał m. in. dekoracje w Palazzo Reale w Turynie.