Kolekcja Polskich Monet Złotych 1535 - 1925
30 listopada 2020 godz. 19:00

Zygmunt III Waza, pięciodukatówka koronna
1611
Mennica Kraków
Estymacja: 350 000 - 400 000 zł
1611
Mennica Kraków

złoto, 17,35 g; śr. 30 mm; niedobicie fragmentu obwódki zewnętrznej na rv.; moneta wyśmienicie zachowana, stan II+ / I-
Av.: Popiersie króla w koronie, krezie i w zbroi, z narzuconym na nią
płaszczem.
W otoku napis: SIGISMVNDVS . III . DG .REX . POL : ET . SVE :
Rv.: Pod koroną, rozdzielającą datę 16 – 11, pięciopolowa polsko-litewsko- szwedzka tarcza herbowa otoczona łańcuchem orderu Złotego Runa.
W otoku napis: . M : D . LIT : RVSIE . PRV . MAS : SAM : LI : XC .
ID: 79196
  • kolekcja George Gund III, aukcja Stacks NY, poz.3164; Antykwariat Numizmatyczny Paweł Niemczyk, luty 2008. Wg certyfikatu ANPN z dnia 7 lutego 2008 r. na av. „w tle za głową punca z Pilawą”. Ani na zdjęciu monety dołączonej do certyfikatu, ani na oryginale monety zgłoszonej na aukcję puncy takiej nie znaleźliśmy.
Stan zachowania
  • niedobicie fragmentu obwódki zewnętrznej na rv.; moneta
  • wyśmienicie zachowana, stan II+ / I-
  • A. L. Friedberg and Ira S. Friedberg, Gold Coins of the World, 78
  • Catalogue de la collection des médailles et monnaies polonaises du comte Emeric HuttenCzapski, St. Petersbourg 1875 Cracovie 1915, 1273 R6
  • Marian Gumowski, Podręcznik Numizmatyki Polskiej, Kraków 1914, 1340
Jedna z najwspanialszych i najrzadszych monet polskich, znana niegdyś tylko z największych polskich kolekcji numizmatycznych: Czapskiego, Czerwińskiego, Potockiego, Sobańskiego oraz ze zbiorów Czartoryskich; od kilkudziesięciu lat nie pojawiająca się w handlu. Zob. Marek Kaleniecki, Złote monety polskie na aukcjach światowych 1945-2002, Warszawa 2003