Kolekcja Polskich Monet Złotych 1535 - 1925
30 listopada 2020 godz. 19:00

Zygmunt III Waza, donatywa gdańska półtoraczna (1 ½ dukata, półtoradukatowa)
1623
Estymacja: 65 000 - 75 000 zł
1623

Estymacja: 65 000 - 75 000 zł

złoto, 5,18 g; śr. 27 mm; przedziurawiona, minimalnie gięta
Av.: Popiersie króla w prawo, w koronie, rurkowej krezie, w ozdobnej zbroi, na której łańcuch orderu Złotego Runa. [nad koroną data 1619 maleńkimi cyframi] Na zbroi u dołu inicjały medaliera SA.
W otoku napis rozpoczynający się mała rozetą i rozdzielony u góry koroną: SIGIS : III · D : G : REX . POL: M : D : L : R : PRVSSIAE
Rv.: Dwa lwy z owalną tarczą z herbem Gdańska, wspartą na ozdobnej podstawie z inicjałami S – B po bokach. Nad tarczą gałązki palmowe i laurowe rozdzielają datę 16 – 23.
W otoku napis rozpoczynający się arabeską: EX · AVRO · SOLIDO · CIVITAS ·GEDANENSIS · F F
ID: 79238
  • ze zbiorów zamku Ericsberg (Szwecja); Kuenker, aukcja 145, (09.10.2008) poz. 7014; Antykwariat Numizmatyczny Paweł Niemczyk, październik 2008
Stan zachowania
  • przedziurawiona, minimalnie gięta
  • A. L. Friedberg and Ira S. Friedberg, Gold Coins of the World
  • Catalogue de la collection des médailles et monnaies polonaises du comte Emeric HuttenCzapski, St. Petersbourg 1875 Cracovie 1915
  • Marian Gumowski, Medale Zygmunta III, Kraków 1924, s. 101-102, nr 85
Donatywa powyższa, nadzwyczajnej rzadkości, należy do wybitnych dzieł gdańskiej sztuki medalierskiej i jest autorstwa słynnego medaliera gdańskiego Samuela Ammona, którego sygnatura SA znajduje się na awersie. Sygnatura S – B na rewersie Należy do Stanisława Bermana, zarządzającego mennicą gdańską od 1618 r. do końca panowania Zygmunta III, a także i później za czasów Władysława IV, aż do 1635 r. Do wybicia tej donatywy użyto wcześniejszego stempla awersu z 1619 r., wykonując do niej w mennicy gdańskiej tylko stempel rewersu z aktualną datą roczną 1623. O nadzwyczajnej rzadkości tej donatywy świadczy fakt, że dawniej znana była jedynie z kolekcji Andrzeja hr. Potockiego w Krakowie. Oferowany egzemplarz ze zbiorów zamku Ericsberg w Szwecji nie był przed 2008 r. znany numizmatykom polskim i jest aktualnie prawdopodobnie jedynym w handlu antykwarycznym na świecie. Donatywa ta – z wyjątkiem tego egzemplarza -nie była notowana na aukcjach numizmatycznych po 1945 r. Zob. Marek Kaleniecki, Złote monety polskie na aukcjach światowych 1945 – 2002, Warszawa 2003.