19 marca 2019 godz. 19:00

Marcin Jarych (ur. 1984)
Polska warcząca, 2015 r.
Cena wylicytowana: 6 500 zł
Marcin Jarych (ur. 1984)
Polska warcząca, 2015 r.

Cena wylicytowana: 6 500 zł

akryl, technika własna/płótno, 80 x 80 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Polska warcząca | -obraz interaktywny | (JEDEN Z JEDYNYCH PIĘCIU EGZEMPLARZY | WYKONANYCH W LATACH 2015-2019. | KAŻDY EGZEMPLARZ RÓŻNI SIĘ FORMATEM) | MARCIN JARYCH'
ID: 68300
  • Marcin Jarych, wystawa dyplomowa ‘Sytuacje’, Galeria za szkłem, Akademia Sztuk Pięknych, Wrocław, 2015
  • wystawa finałowa 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 10.11-31.12.2017
Niepozorna, ale niezwykle intrygująca realizacja Marcina Jarycha to wydawać by się mogło płótno, z którego po prostu wyrasta futrzana Polska. Okazuje się, że widoczna jedynie konturowo mapa skrywa w sobie coś zupełnie nietuzinkowego. O ile tylko widz zdecyduje zbliżyć się do obrazu Polska zaczyna warczeć. Umożliwił to skrzętnie ukryty pod powierzchnią płótna mechanizm, na który składają się czujnik ruchu oraz głośnik. Jest to oczywisty odnośnik do Znaku Polski Walczącej, będącego symbolem walki polskiego narodu i nadziei na odzyskanie niepodległości w czasach okupacji. Młody artysta w tytule obrazu stosuje grę słowną, co w połączeniu z wykorzystaniem materiału przypominającego futro składa się w spójną koncepcję. Chociaż zastosowany zabieg, który ‘atakuje’ widza wywołuje na twarzy uśmiech to idea w żaden sposób nie ujmuje poszanowania i powagi symbolowi Polski Walczącej, która posłużyła jako punkt wyjścia dla młodego twórcy. Interaktywny obraz znalazł swoje uznane wśród jury jednego z najważniejszych konkursów dla młodych artystów 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień w 2017 roku, a ponadto uzyskał tam 2. miejsce w głosowaniu publiczności. Marcin Jarych to absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom magisterski zrealizował w pracowni prof. Stanisława Kortyki oraz w pracowni multimediów prof. Pawła Jarodzkiego. W 2017 otrzymał wyróżnienie w konkursie malarskim organizowanym przez Fundację im. Franciszki Eibisch. Jest bacznym obserwatorem codzienności oraz przekazu współczesnych mediów skąd czerpie inspiracje.