18 lutego 2020 godz. 19:00

Julia Marek (ur. 1994)
Kościelny z cyklu 'Boże Ciało', 2018
Cena wywoławcza: 1 000 zł
Julia Marek (ur. 1994)

Cena wywoławcza: 1 000 zł

żelazo, drewno, 85 x 40 x 20 cm
sygnowany i datowany u spodu: 'MAREK '18'
ID: 81475
  • Coming Out Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wola Retro, 30.11 15.12.2019, Warszawa
„Praca Julii Marek zatytułowana 'Boże Ciało' jest – na tle propozycji pojawiających się od paru lat na pokazach rzeźbiarskich prac dyplomowych – zaskakująca przez oryginalne, a zarazem proste rozwiązanie”. ADAM MYJAK Przedstawiona rzeźba pochodzi z dziewięciofigurowej grupy rzeźbiarskiej noszącej tytuł „Boże Ciało”. Pojedyncza figura to postać Kościelnego. Całość kompozycji składa się na artystyczną interpretację procesji będącej w Kościele katolickim istotną częścią obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - potocznie znanych jako Boże Ciało. Jednym z elementów przedstawienia jest rzeźba Kościelnego opierająca się na syntezie formy rzeźbiarskiej, którą determinuje użyty materiał, mianowicie dość grubo ciosane drewno. Wytworzona figura nosi też znamiona groteski. Jak zaznacza artystka „(...) w absolutnie subiektywnej ekspresji dotykam w niej tematyki sacrum i profanum”. Oryginalność pracy postrzeganej w kontekście całej grupy prezentującej obchody Bożego Ciała polega na podjęciu tematyki uroczystości liturgicznej w Kościele katolickim, która doczekała się wielu przedstawień znanych artystów. Julia Marek wykazuje się więc odwagą do podjęcia dyskursu z głęboko zakorzenioną tradycją.