11 kwietnia 2019 godz. 19:00

Kamil Moskowczenko (ur. 1983, Proszowice)
Symetria diagonalna i wir, 2017 r.
Cena wylicytowana: 1 500 zł

Cena wylicytowana: 1 500 zł

olej/płótno, 140 x 120 cm
sygnowany i opisany na odwrociu: 'Kamil Moskowczenko | "Symetria diagonalna | i Wir"
ID: 69468
  • – #2, JEST galeria, Wrocław, 7.12.2018
  • – 100 lat, Pałac Sztuki, Lwów, 10.05 3.06.2018
  • – Kamil Moskowczenko, Ascensum Antro, wystawa doktorska, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, Wrocław, 25.01 26.02.2018
Prezentowany obraz powstał jako 8 z 12 prac stanowiących zespół dzieł w przewodzie doktorskim w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Tytuł pracy jasno wskazuje wokół jakich zagadnień został stworzony obraz. Są to symetria diagonalna oraz wir. Chociaż wypracowane na obrazie motywy mają swoje podłoże empiryczne i wywodzą się z tego co realnie było doświadczane przez artystę to przełożone na język artystyczny pozostaje samym w sobie przedstawieniem abstrakcyjnym. Transformacja zdarzenia w prezentowany obraz zawiera w sobie iście estetyczną prowokację, których efektem są nieforemne, pozornie pozbawione treści gesty. Tytułowy wir zyskuje organiczną materię malarską, a jego forma zdaje się mieć lekki, kinetyczny charakter. Całość tej dynamicznej kompozycji kryje w sobie pewną tajemnicę, która wyłania się gdzieś w postaci światła z centrum obrazu. Niezwykle interesująca aura, przejmujący niepokój oraz jego zagadkowość pozwalają na wychwycenie w nim własnych tropów interpretacyjnych.