21 stycznia 2020 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 4 200 zł

Cena wylicytowana: 4 200 zł

olej/plexi, płyta HDF, 50 x 35 cm (w świetle oprawy)
sygnowany, opisany i datowany na odwrociu: 'Michał Czuba | Autoportret 2017'
ID: 80798
  • I Triennale Malarstwa Studenckiego, Galeria BWA, Rzeszów, 7.03-7.04.2019
  • Michał Czuba, Malarstwo, Galeria Amcor, Łódź, 02.03-10.05.2018
  • XXXIV Konkurs im. Władysława Strzemińskiego “Sztuki Piękne” Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wystawa finałowa, Miejska Galeria Sztuki, Łódź, 04.2017
Artysta używa w obrębie jednej płaszczyzny różnorodnych technik malarskich. Praca została wykonana na transparentnej płycie, która tworzy niestandardową przestrzenność w obrazie. Niektóre elementy płaszczyzny malarskiej pokrywają smugi spływającego koloru. Inne zaś potraktowane są niemal płynnie, prześwitująco, niczym w malarstwie na szkle. Gdzie indziej farba nakładana jest kryjąco, a grube impasty odzwierciedlają żywiołowy temperament twórcy. Zastosowanie podłoża z przezroczystej tafli rodzi dodatkowe walory estetyczne. Jego kolorystyczna kompozycja oraz dalekie od tradycyjnych podłoże determinuje całościowy efekt barwny. Wmontowane w tło wtręty, razem z pękającymi na powierzchni warstwami lakieru stanowią źródło interesujących niespodzianek fakturalnych. Wszystkie te czynniki wzmacniają dynamikę obrazu. Zmarszczki, pęknięcia i szramy na twarzy rzeźbią jej powierzchnię, czyniąc ją bardziej intrygującą. Michał Czuba studia artystyczne rozpoczął w 2013 roku w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Prezentowany obraz pochodzi z cyklu studium autoportretu, który był wielokrotnie nagradzany oraz wyróżniany w konkursach artystycznych dla młodych twórców, m.in.: w 2017 roku w XXXIV Konkursie im. Władysława Strzemińskiego „Sztuki Piękne” w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, w IV edycji konkursu „Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie” w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. W 2018 roku w II Przeglądzie Sztuki Współczesnej „Nowa Awangarda” w Galerii Szyb Wilson w Katowicach oraz na I Triennale Malarstwa Studenckiego w Galerii BWA w Rzeszowie.