9 czerwca 2020 godz. 19:00

Paulina Grobelny (ur. 1987 r., Katowice)
Bez tytułu (Appleizacja), 2014
Cena wylicytowana: 2 200 zł

Cena wylicytowana: 2 200 zł

olej/płótno, 100 x 130 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: '2014 | PAULINA GROBELNY'
ID: 86043
Obrazy Pauliny Grobelny zawsze nawiązują do otaczającej ją rzeczywistości. W bardzo malarski sposób, za pomocą najprostszych środków wyrazu transponuje zaobserwowane sytuacje na płótna malarskie. Artystkę fascynuje głównie problematyka współczesnego świata, w którym panuje nadmiar bodźców zewnętrznych. Na prezentowanym obrazie malarka uchwyciła widok prawdopodobnie z akademickiej auli. Jest on dokumentacją rzeczywistości pośród współczesnych studentów, których sylwetki wyłaniają się dopiero zza ich komputerów. Wydaje się, że każdy z nich rozświetlony jest błyskiem swojego ekranu, czyli sztucznym światłem - bardzo obecnym w jej malarstwie. W tym fotograficznym ujęciu opierającym się właściwie na paradoksie, dodatkowo wzmożonym ograniczoną do czerni i bieli paletą barw, wyłania się absurdalność współczesności. Liczna grupa studentów zdaje się uczestniczyć w jednym wydarzeniu, jednak każdy z nich dysponuje urządzeniem odcinającym ich od sytuacji tu i teraz, sprawiając wrażenie jednostkowości.