Władysław Szpilman. Gabinet wirtuoza (wyniki)
22 września 2020 godz. 19:00

Metronom
1 poł. XX w.
Maelzel
Cena wylicytowana: 28 000 zł
Metronom
1 poł. XX w.
Maelzel

Cena wylicytowana: 28 000 zł

drewno, 23,5 x 11,8 x 11,1 cm
Na otwieranych drzwiczkach plakietka producenta: 'METRONOME DE MAELZEL | IMPORTE DE SUISSE', '
Z boku tabliczka sklepu: 'Instrumenty Muzyczne | J. Golmer Warszawa | Al. Jerozolimskie 34'.
Wsparty na trzech nóżkach w formie kul.

Tabliczka pochodzi ze składu Józefa Golmera, fortepianmistrza, który w latach ok. 1900-1939 prowadził skład fortepianów na Krakowskim Przedmieściu (od 1920) oraz na Alejach Jerozolimskich 34 i 80 (od ok. 1929).
ID: 86408
Stan zachowania
  • brakuje dolnej przesłonki osłaniającej mechanizm
  • ruchoma górna część
Metronom został wynaleziony w XIX wieku przez słynnego Johanna Nepomuka Maelzela, muzyka i mechanika, który wówczas miał okazję współpracować z Ludwigiem van Beethovenem. Wynalazek Maelzela był produkowany od 1815 roku i, sprzedawany w Paryżu, trafiał na fortepiany francuskie, niemieckie, angielskie, pomagając znacznie muzykom i kompozytorom w pracy. Nazwisko wyznalazcy zapisało się w historii muzyki jako nazwisko pioniera, oraz nazwa pierwszej i najlepszej firmy wytwarzającej metronomy.

Prezentowane urządzenie ma oryginalną tabliczkę metalową z napisem “Metronome nach Maelzel”. Wykonane jest z wysokiej jakości drewna mahoniowego odpornego na zmiany wilgotności w pomieszczeniu. Wszystkie części w idealnym stanie i obudowa bez wyraźnych śladów użycia sprawiają, że mimo wieku i zabytkowej wartości, metronom nadal jest przedmiotem użytkowym, a przy tym najwyższej klasy przyrządem mierniczym.