Marek Sobczyk
Od 30 maja 2013 do 17 czerwca 2013

Marek Sobczyk (ur. 1955, Warszawa)
Old Shatterhand i Winnetou, 1981 r.
Cena: 66 500 zł

Cena: 66 500 zł

olej/płótno, 210 x 70 cm
na odwrociu: 1981 Marek Sobczyk| Old Shatterhand i Winnetou| olej/płótno 210x70 cm

"Czerwień, biel. Barwom tym przypisujemy znaczenia
polityczne, ale również antagonistyczne znaczenia pokoju i wojny.
W ustawieniu biały człowiek - czerwony człowiek można dostrzec ten antagonizm. Zarazem
można zobaczyć kolory i ludzi z książek Karola Maya w ich zbliżeniu, to duża
bliskość kolorów ale jeszcze nie ich pomieszanie. Stworzona metafora
„czerwonego człowieka” okazała się pewnym kluczem wykorzystywanym przeze mnie w
latach osiemdziesiątych, jak również przez kolegów z Gruppy.
Inna moja koncepcja z 1979 roku związana z rozmontowywaniem
systemu polegała na tym, by kolor polityczny czerwony (bogata symbolika: dostojeństwo, bogactwo, barwnik
szlachetny / rzadki / drogi, ogień, odwaga, waleczność, patriotyzm ludu i
majestat władzy, wojna, krew, ale też komunizm, człowiek żyjący w komunie) i
kolor polityczny biały (symbolizuje:
srebro, wodę, czystość, niepokalanie, dobro i czystość intencji narodu
polskiego, pokój, ale też nie-czerwień, opozycja do czerwieni) poddać
zmieszaniu by powstał kolor polityczny różowy.
Kolor różowy jest związany z szeregiem znaczeń: ciało, ciało i jego
bezbronność, (również ciało społeczne), kicz, fizyczna mieszanina barw,
polityczna mieszanina, antyantagonizm czystości-pokoju i krwi-wojny (pokój i
wojna w jednym). W latach 1979-80 powstała cała seria różowych obrazów, za
każdym razem odniesionych do innej z możliwych konotacji koloru różowego."