Kwiaty w malarstwie

Termin wystawy:
Miejsce wystawy:
Godziny otwarcia:
Kwiaty to jeden z najważniejszych motywów w historii malarstwa. Choć nich ma w nim dramatyzmu scen historycznych, ani intymności i wnikliwości scen rodzajowych, obrazy kwiatowe potrafią nas głęboko poruszyć – czystym pięknem natury, grą światła i barw, zręcznością kompozycji. Ponadto, wrażliwy obserwator potrafi dostrzec w kwiatach coś więcej niż jedynie ich fizyczne cechy – zawartą w nich symbolikę przemijania i kruchości ludzkiego życia. Niejeden odnajdzie w kwiatach zwierciadło samego siebie lub podobieństwo znajomego człowieka. Co więcej, motywy kwiatowe stanowią dla artystów szerokie pole do eksperymentów malarskich. Nie bez powodu to jeden z tematów obecnych w sztukach plastycznych od zarania dziejów aż do dzisiaj. Obrazy kwiatowe nie stanowią tylko przedstawienia rzeczywistości, ale wielokrotnie są próbami opisania świata własnym językiem malarskim. Prezentowana wystawa składa się z prac różnych artystów – pod względem pochodzenia, wykształcenia, reprezentowanej epoki i stosowanej techniki. Idiosynkratyczność każdej z prac  pozwala zaobserwować w praktyce wspomniany eksperymentalny potencjał motywu kwiatów w malarstwie, a przeglądowy charakter wystawy zachęca do snucia różnorakich skojarzeń i porównań.

Lista obiektów (18)

Joachim Weingart
Bukiet kwiatów w wazonie
olej/płótno, 65 x 54 cm
Cena: 43 500 zł
Tadeusz Dominik
"Kwiat", 1955 r.
olej/płótno, 45 x 55 cm
Cena: 40 500 zł
Alfons Karpiński
Żółte róże
olej/tektura, 50 x 70 cm
Cena: 23 100 zł
Ignacy Pieńkowski
Martwa natura
olej/płótno, 54,5 x 61 cm
Cena: 8 700 zł
Zygmunt Schreter
Kwiaty na krześle
olej/płótno, 61 x 46 cm
Cena: 6 300 zł
Zdzisław Cyankiewicz
Kwiaty w wazonie
olej/płyta, 39 x 33 cm (w świetle passe-partout)
Cena: 3 000 zł
Jakub Zucker
Kwiaty
olej/płótno, 39 x 29 cm
Cena: 5 800 zł
Jean Baptiste de Poilly
Kosz kwiatów
miedzioryt kolorowany, miedzioryt/papier, 32 x 40 cm
Cena: 1 800 zł
Ludwik Misky
"Ruśniatka"
olej/tektura, 49 x 33 cm
Cena: 2 300 zł