Jacek Malczewski 1854 - 1929
Od 17 października 2007 do 20 listopada 2007

olej/płótno, 75,8 x 55,7 cm
sygnowany i datowany p. g.: '1911 | Jacek Malczewski'
Jednym z najciekawszych i najbardziej cenionych tematów w twórczości Jacka Malczewskiego są autoportrety. Żaden polski artysta nie przedstawiał własnego wizerunku tak często i z taką pasją. Malczewski z  wielką pieczołowitością studiuje zmiany zachodzące w swojej fizjonomii. Nadaje im ponadto szczególny charakter. Przedstawiając siebie wśród różnych atrybutów, postaci i przestrzeni, zaprasza widza do własnego symbolicznego świata. Jego twarz i oczy są niemal zawsze skierowane w stronę widza, jednak wzrok biegnie gdzieś dalej, nadając wizerunkowi władczy, filozoficzny, a innym razem profetyczny wyraz. Znaczącą rolę we własnych wizerunkach pełni strój artysty. Widzimy go w malarskim kitlu, kamizelce, płaszczu, czy zbroi. W prezentowanym autoportrecie artysta ukazuje siebie w skórzanym kaftanie, który nadaje jego postaci szlachetny rycerski charakter. Umiejscowiony na tle polskiego leśnego krajobrazu autoportret należy do najciekawszych, jakie pojawiały się na naszym rynku antykwarycznym.