7 maja 2019 godz. 20:00

Richard Anuszkiewicz (ur. 1930, Erie)
Purple with Red z serii 'Autumn Suite', 1979 r.
Cena wylicytowana: 3 000 zł
209

Cena wylicytowana: 3 000 zł

serigrafia barwna/papier, 54,5 x 54,5 cm (zadruk)
sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'ANUSZKIEWICZ 1979' oraz opisany ołówkiem l.d.: '10/95'
ID: 67991
Richard Anuszkiewicz był przedstawicielem amerykańskiego op-artu. Studiował między innymi na Yale University, gdzie jednym z jego nauczycieli był Joseph Albers. Młody artysta blisko zapoznał się zatem wówczas ze sztuką abstrakcji geometrycznej o czystych kolorach, operującą efektami optycznego pulsowania. W drugiej połowie lat 50. XX wieku Anuszkiewicz osiedlił się w Nowym Jorku i związał z tamtejszą sceną artystyczną. Początkowo jego poszukiwania w sztuce nie budziły wielkiego entuzjazmu, ponieważ był to jeszcze czas wielkiej popularności ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Z czasem jednak sztuka operująca mocnym kolorem, tworząca efekty optyczne zaczęła zyskiwać uznanie. W 1965 roku Anuszkiewicz wystawiał swoje prace na słynnej wystawie The Responsive Eye, która odbyła się w nowojorskim Museum of Modern Art. Była ona manifestacją sztuki optycznej i abstrakcji „percepcyjnej”. Anuszkiewicz wystawiał tam obok takich artystów, jak między innymi: wspomniany Albers, Max Bill, Frank Stella czy Henryk Berlewi.Głównym środkiem wyrazu w sztuce Anuszkiewicza są płaszczyzny koloru naznaczone zwielokrotnionymi liniami. Nadawał on intensywności barwom poprzez zestawianie ich z odpowiednimi kolorami, co tworzyło kontrasty i wrażenie pulsowania. W prezentowanych w niniejszym katalogu pracach płaszczyzny kolorów chłodniejszych naznaczone zostały przez linie barw cieplejszych, co tworzy cały szereg kontrastów: walorowych, temperaturowych, fakturowych.Grafiki Anuszkiewicza, prezentowane w niniejszym katalogu, wykonano w technice serigrafii. Jest to technika, w której przygotowany odpowiednio szablon umieszcza się na sicie. Przez ażurowe powierzchnie szablonu przeciera się farbę. Serigrafia to technika odpowiednia do tworzenia kompozycji płaszczyznowych, pozbawionych miniaturowych detali, co powodowało, że chętnie sięgali po nią artyści z nurtu op-artu.