Fotografia Kolekcjonerska: Klasyka i Awangarda Artystyczna (wyniki)
2 kwietnia 2020 godz. 19:00

Michael Light (ur. 1963)
"036 Grable", z cyklu: "100 suns", 2003
Cena: 10 000 zł
151
Michael Light (ur. 1963)

Cena: 10 000 zł

wydruk pigmentowy/papier archiwalny, 31,5 x 40 cm (arkusz)
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '100 SUNS | - 036 GRABLE - | 2003 [sygnatura] 2/5'
ed. 2/5
ID: 83355
Od lipca 1945 roku do listopada 1962 Stany Zjednoczone przeprowadziły 216 prób jądrowych w atmosferze i pod wodą. Po podpisaniu traktatu o ograniczeniu prób między USA i Związkiem Radzieckim w 1963 roku, próby nuklearne odbywały się pod ziemią. „100 SUNS” dokumentuje erę widocznych testów nuklearnych. Jest to 100 fotografii zaczerpniętych z archiwów w Los Alamos National Laboratory i US National Archives w Maryland. Zawiera wcześniej sklasyfikowany materiał z tajnej stacji Lookout Mountain Air Force Station z Hollywood. Każde zdjęcie opatrzone jest nazwą testu, jego wydajnością wybuchową w kilotonach lub megatonach, datą i lokalizacją. Dowody tych zdjęć są przerażające, a także głęboko niepokojące jako spektakl. Splendor wizualny tych zdjęć równoważą przytłaczające fakty.