École de Paris (wyniki)
14 maja 2019 godz. 19:00

Constantin Terechkovitch (1902 Moskwa - 1978 Monaco)
Widok z małego miasteczka, około 1930
Cena wylicytowana: 7 000 zł
63

Cena wylicytowana: 7 000 zł

olej/tektura, 46 x 55 cm
sygnowany p.d.: 'C. Terechkovitch'
ID: 59142
  • kolekcja prywatna, Warszawa
Pejzaże i weduty Constantina Terechkovitcha pochodzą głównie z jego podroży. Autor chętnie uwieczniał widoki Bretanii, Normandii, Szampanii i południa Francji. Prezentowana kompozycja powstała prawdopodobnie na francuskiej prowincji. Artysta odtworzył niewielki rynek otoczony przez domy i kościół. Terechkovitch posłużył się nasyconą, wyrafinowaną paletą z silnymi akcentami błękitu i cynobru. Choć prezentowany pejzaż krajobraz może się na pierwszy rzut oka kojarzyć z kompozycjami dziełami Maurice’’ a Utrilla, pamiętać należy, że w oczach krytyki obaj artyści byli osobni. W czerwcu 1932 roku na łamach „Formes” Waldemar Georges pisał o „barbarzyńcy” Terechkovichu w opozycji do malarzy Francuzów. Zdaniem Georgesa „kolorystyka [jego prac] nie jest i nigdy nie będzie kolorystyką malarzy francuskich”, ponieważ artysta twórca „stawia przed naszymi oczyma życie i naturę. Pozostaje wrażliwy na malownicze detale. Wszystkie motywy są igraszką. Jego kolory są jasne, cierpkie”, a Rosjanin przynosi od Paryża swój „nieposkromiony temperament kolorysty, impulsywny, samorzutny, nad którym jednak artysta stara się panować i harmonizować”.