École de Paris (wyniki)
14 maja 2019, godz. 19:00

Pinchus Krémegne (1890 Żołudek k. Nowogródka - 1981 Ceret)
Martwa natura w z bukietem kwiatów w wazonie i owocami
Cena wylicytowana: 19 000 zł
Estymacja: 20 000 - 28 000 zł
55
55

Cena wylicytowana: 19 000 zł
Estymacja: 20 000 - 28 000 zł

olej/płótno, 49 x 57 cm
sygnowany p.d.: 'Krémegne'
ID: 69982
Nie sposób wyjaśnić fenomenu twórców École de Paris wykształconych w Wilnie. Na początku XX stulecia w wileńskiej szkole rysunkowej Rosjanina Iwana Trutniewa studiowali w tym samym czasie Chaim Soutine, Michel Kikoïne oraz Pinchus Krémègne. Dzieła tych malarzy stały się ważnym elementem dziedzictwa Szkoły Paryskiej. Ich wyróżnikiem są silna deformacja, gwałtowana ekspresja i drapieżność formy. Gdy paryscy „wilnianie” przedstawiali pejzaż czy figurę ludzką, nadawali im autonomiczną mowę. Krémègne już w 1912 roku dotarł na Montparnasse i zamieszkał w La Ruche. Od wczesnego okresu twórczości jego opiekunem stał się Leopold Zborowski. Od 1918 roku często przebywał w Céret na południu Francji, które stało się także miejscem schronienia Soutine’a. Tam ukrywał się podczas wojny, tam w 1960 roku zbudował dom z pracownią. Od dwudziestolecia międzywojennego zaczął uprawiać malarstwo krajobrazowe i rodzajowe, posługując się silna ekspresją faktury i barwy. Swoim przedmiotom nadawał silnie zdeformowane rysy, potęgując ich wyraz.

Dodaj obiekt

0
Wydrukuj katalog