École de Paris (wyniki)
24 maja 2018 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 38 000 zł
49

Cena wylicytowana: 38 000 zł

olej/płótno, 76 x 63 cm
sygnowany l.d.: 'GWOZDECKI'
ID: 60379
Malarstwo Gustawa Gwozdeckiego nie zaleca się łatwymi efektami. Jego martwa natura "Wazon" jest ascetyczną kompozycją, w której artysta prezentuje pełen wachlarz swoich umiejętności rysunkowych i kolorystycznych. Płótno utrzymane pozornie w jednej tonacji ugru i brązu rozbrzmiewa barwnymi niuansami zieleni, żółcieni czy błękitu. Malarz z precyzją operuje płynną linią, wykreślając naczynie, a w tle urozmaica płaszczyznę wachlarzowo nakładanymi pociągnięciami pędzla. Pozornie nie malowniczy temat - pojedynczy wazon - urasta w jego redakcji do tematu-medytacji nad istotą malarstwa - jako sztuki dążącej w istocie abstrakcyjnej, w której środki - linia i kolor - im bardziej dalece odbiegają od naśladowania rzeczywistości, tym bardziej przybliżają nas do poznania wyrazu rzeczy. "Wazon", powstały w parysko-amerykańskim okresie twórczości, posiada charakterystyczną połyskliwą powierzchnię, której szklistość z upodobaniem Gwozdecki akcentował w dojrzałym okresie twórczości. "Wazon" przywodzi na myśl bodaj najbardziej znaną martwą naturę artysty - "Martwą naturę z maską" (1912, kolekcja prywatna).