Design. Sztuka wnętrza (wyniki)
16 kwietnia 2019 godz. 19:00

Paweł Olszczyński
Patera z cyklu Nowe patery łysogórskie, 2017
Cena wylicytowana: 1 500 zł
Paweł Olszczyński

Cena wylicytowana: 1 500 zł

ceramika szkliwiona, 4,5 x 31,5 x 31,5 cm
sygnowana i datowana na spodzie: 'Olszczyński | Paweł | 2017'
ID: 68323
  • W niedalekiej przeszłości, BWA Szkło i Ceramika, Wrocław 2018
  • FELIX POLONIA, LAProjects, Landschut 2017
Patery dekoracyjne stanowiły jedne z najpopularniejszych łysogórskich wyrobów. Wykorzystywane użytkowo, ale częściej ze względu na malarskie efekty szkliw traktowane jako dekoracja, zastępowały obrazy we wnętrzach polskich domów okresu PRL. Seria „Nowych pater łysogórskich” powstała na bazie oryginalnych form i przy użyciu materiałów jakimi posługiwali się Bolesław Książek, Jerzy Sacha, Nadzieja Kowalów – autorzy „pierwowzorów”. Poprzez nałożenie „masek” Paweł Olszczyński odbiera im jednak użytkowy charakter i podkreśla artystyczną wartość „talerzy na ścianie”. Analogiczna do prezentowanej patera znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.