Design. Sztuka wnętrza (wyniki)
16 kwietnia 2019 godz. 19:00

Misa szklana
1974
Huta Szkła Kryształowego "Julia", oddział w Piechowicach, Ludwik Kiczura
Cena wylicytowana: 3 200 zł
95
Misa szklana
1974

Cena wylicytowana: 3 200 zł

szkło ołowiowe, barwione tlenkami metali, wolnoformowane, 10 x 26,5 x 26,5 cm
sygnowany i datowany przy podstawie: 'L. KICZURA 1974'
ID: 67919
Przez ponad 50 lat pracy artystycznej twórczość Ludwika Kiczury nieustannie ewoluowała. Jednym z najciekawszych okresów był początek lat 70. XX wieku, kiedy artysta w piechowickiej hucie eksperymentował z barwieniem szkła tlenkami metali. Działając z otwartym na nowe wyzwania zespołem hutników – Bolesławem Szczypińskim, Bronisławem Gondkiem i Władysławem Wylęgałą – stworzył w tym czasie prace niezwykle malarskie, ekspresyjne, zachwycające zamkniętymi w masie szklanej niezwykłymi barwnymi „wszechświatami”. Jego stosunek do szkła najlepiej oddaje zdanie, jakie Ludwik Kiczura umieścił w jednym z katalogów, a które stało się jego artystycznym credo: „Szkło jest materiałem kruchym, złudnym i niebezpiecznym. Jestem przekorny. Realizując swoje prace mówię do siebie: ’Cholera, mam spółkę z diabłem’ i robię swoje. Szkło lubi ludzi pracowitych i cierpliwych”.