Design. Polska Sztuka Stosowana 1918 - 2018 (wyniki)
6 listopada 2018, godz. 19:00

Zestaw mebli dziecięcych
1960
Spółdzielnia RZUT, Toruń, proj. Józef Kozłowski
Cena wylicytowana: 7 000 zł
139
Zestaw mebli dziecięcych
1960

Cena wylicytowana: 7 000 zł

drewno, tkanina, stół: 68 x 69 x 69 cm, cztery krzesła: 85,5 x 40 x 32,5 cm
ID: 64665
  • Plastyka Toruńska. Architektura wnętrz 1945 2000, Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu 2014
Otwarcie 22 lipca 1961 roku, jako pierwszej w Toruniu a jednej z niewielu wówczas w Polsce, biblioteki dla dzieci miało charakter "pokazowy". Do Torunia przysyłano bibliotekarzy oraz projektantów z innych ośrodków by mogli zapoznać się z wnętrzem stworzonym specjalnie na potrzeby najmłodszych. Dziecięcą czytelnię urządzono we wnętrzach zabytkowej kamienicy przy ul. Franciszkańskiej 12 na toruńskim Starym Mieście, w której mieściła się filia Książnicy Kopernikańskiej. Projekt wnętrz powierzono wybitnemu lokalnemu plastykowi - Józefowi Kozłowskiemu, założycielowi Spółdzielni "RZUT", jednemu z głównych organizatorów toruńskiego życia artystycznego w okresie powojennym. Kozłowski miał już na koncie udane realizacje wnętrzarskie m.in. dla toruńskiego teatru czy Wedla, a prowadzona przez niego spółdzielnia w tamtym okresie specjalizowała się w realizacjach z zakresu architektury wnętrz. Jednak "nowoczesność" tak pożądana we wzornictwie przełomu lat 50. i 60. XX w. w jego wykonaniu miała nieco inne niż to lansowane na łamach "Projektu", bardziej lokalne oblicze. Kozłowski stworzył meble funkcjonalne, ergonomiczne, dostosowane do wzrostu dzieci (analogiczne zestawy w większym rozmiarze dla bibliotekarzy), noszące znamiona nowoczesnego stylu - wydłużone ukośne nogi stołów i krzeseł, spiczaste zwężające się ku górze oparcia, ale jednocześnie zachowując pewne cechy tradycyjne. Dekoracyjność form, otwory w oparciach krzeseł w kształtach pierników idp. Dziś to właśnie one wyróżniają ten projekt spośród innych realizacji tego czasu i świadczą o jego unikatowości. Czytelnia dla dzieci przy ul. Franciszkańskiej zlikwidowana została w 2012 roku. Część ocalałego wyposażenia z jej wnętrz prezentowana była w na wystawach w ramach Festiwalu Architektury i Wzornictwa TORMIAR w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu (2013, 2014). Analogiczny do wystawionego na aukcję zestaw mebli znajduje się w kolekcji tej instytucji.

Dodaj obiekt

Magdalena Abakanowicz
"Rozwianie", lata 60. XX w.
* Cena wylicytowana: 8 000 zł
Magdalena Abakanowicz
"Figury tańczące" , lata 60. XX w.
* Cena wylicytowana: 8 500 zł
Magdalena Abakanowicz
Bez tytułu, 1971 r.
Cena wylicytowana: 5 000 zł
Alfred Lenica
"Gorgony", 1960 r.
* Cena wylicytowana: 4 200 zł
Alfred Lenica
"Poszukiwanie 11"
Cena wylicytowana: 8 000 zł
Alfred Lenica
"Stan napięcia 10"
Estymacja: 9 000 - 18 000 zł
Józef Szajna
Zestaw czterech prac z cyklu 'Mrowisko', 1987-88 r.
Cena: 37 500 zł
Jerzy Tchórzewski
Bez tytułu, 1964 r.
Estymacja: 35 000 - 50 000 zł
Andrzej Wróblewski
[Scena zbiorowa nr 324]
* Cena wylicytowana: 30 000 zł
Andrzej Wróblewski
[Kompozycja abstrakcyjna nr 94] na odwrociu: [Kompozycja figuralna nr 94]
* Cena wylicytowana: 40 000 zł
Franciszek Starowieyski
Bez tytułu, 1691 r. (1991) r.
Cena wylicytowana: 4 500 zł
Franciszek Starowieyski
Miłosne zapasy, 1692 r. (1992) r.
Estymacja: 4 000 - 6 000 zł
Franciszek Starowieyski
Erotyk (rysunek dwustronny)
* Cena wylicytowana: 2 800 zł
Franciszek Starowieyski
Projekt plakatu do sztuki teatralnej Dziady, 1984 r.
Cena: 2 300 zł
Franciszek Starowieyski
Rozmowa, 1691 r. (1991) r.
Cena wylicytowana: 2 600 zł
Władysław Strzemiński
"Tkacze", około 1949-50 r.
Cena wylicytowana: 28 000 zł
Władysław Strzemiński
Z cyklu "Wojna Domowa", Fabryka, 1941 r.
* Cena wylicytowana: 95 000 zł
Tomasz Tatarczyk
"Stos" , 1986 r.
Cena wylicytowana: 100 000 zł
Kazimierz Mikulski
Postać I - Projekt kostiumu do przedstawienia "Dom na granicy", 1979 r.
Cena wylicytowana: 2 600 zł
Kazimierz Mikulski
Baba ze wsi Bumbarasza - Projekt kostiumu do przedstawienia "Bumbarasz" , 1977 r.
Cena wylicytowana: 2 800 zł
Kazimierz Mikulski
Kompozycja - Dzień owadów, 1975 r.
Cena wylicytowana: 10 000 zł
Kazimierz Mikulski
Kompozycja
Cena wylicytowana: 11 000 zł
Jerzy Nowosielski
Portret kobiety
Cena wylicytowana: 2 800 zł
Jerzy Nowosielski
Portret
Cena wylicytowana: 2 200 zł
Jerzy Nowosielski
Kompozycja
Cena wylicytowana: 9 500 zł
Wojciech Fangor
Bez tytułu (Szkic do obrazu), 1957 r.
Cena wylicytowana: 28 000 zł
Marian Warzecha
Kompozycja, 1960 r.
Cena wylicytowana: 6 500 zł
Henryk Berlewi
Kompozycja geometryczna
Estymacja: 18 000 - 22 000 zł
Jan Tarasin
"Schody Jakuba", 1998 r.
Cena wylicytowana: 12 000 zł
Jan Tarasin
Narodziny przedmiotów II, 1998 r.
Cena wylicytowana: 14 000 zł
Jarosław Modzelewski
"Głowa Schillera", 1985 r.
Cena wylicytowana: 11 000 zł
Teresa Pągowska
Postać, 1995 r.
Cena wylicytowana: 4 000 zł
Stefan Gierowski
Kompozycja , 1990 r.
Cena wylicytowana: 15 000 zł
Roman Opałka
Ilustracja do Gilgamesza (praca dwustronna), 1966 r.
Cena wylicytowana: 5 000 zł
Roman Opałka
Z serii 'Studium Dotykowe', 1958 r.
Estymacja: 10 000 - 15 000 zł
Erna Rosenstein
Bez tytułu, 1970 r.
Estymacja: 30 000 - 40 000 zł
Andrzej Nowacki
"13.03.98", projekt reliefu, 1998 r.
Cena wylicytowana: 2 800 zł
Andrzej Nowacki
"10.12.97", 1997 r.
Cena wylicytowana: 2 800 zł
Jerzy Grabowski
"Transfiguracja na znakach prostych", 1987 r.
* Cena wylicytowana: 6 000 zł
Jerzy Grabowski
"Cyfra '9' - studium", 1986 r.
Estymacja: 9 000 - 15 000 zł
Włodzimierz Pawlak
Rysunek tuszem 226, 2003 r.
Cena wylicytowana: 2 600 zł
Jerzy Kujawski
Projekt scenograficzny do sztuki August Striendberga "Droga do Damaszku" - Akt II - "Nad brzegiem morza", 1949 r.
Cena wylicytowana: 11 000 zł
Teresa Pągowska
Na kanapie, 1982 r.
Cena wylicytowana: 9 000 zł
44
Maria Jarema
"Maskarada", 1942 r.
* Cena wylicytowana: 13 000 zł
Hanna Bakuła
"Autoportret noworoczny"
Cena wylicytowana: 2 400 zł
Jerzy Duda-Gracz
"Góralski Narzeczony", 1997 r.
Estymacja: 17 000 - 25 000 zł
47
Arika Madeyska
Martwa natura
Cena: 3 700 zł
48
Danuta Leszczyńska-Kluza
Erotyk
Cena wylicytowana: 900 zł
49
Danuta Leszczyńska-Kluza
z cyklu 'Lato', Pejzaż
Estymacja: 3 000 - 5 000 zł
50
Andrzej Fogtt
Bez tytułu , lata 80. XX w.
Cena wylicytowana: 3 500 zł
51
Andrzej Fogtt
Postać kobiety, 1985 r.
* Cena wylicytowana: 3 200 zł
52
Jan Ziemski
Bez tytułu
Cena wylicytowana: 2 800 zł
53
Rajmund Ziemski
"16 - 10 - 74", 1974 r.
Cena: 8 300 zł
54
Rajmund Ziemski
Kompozycja abstrakcyjna, 1979 r.
* Cena wylicytowana: 6 000 zł
55
Adam Marczyński
Ptaki, 1947 r.
Cena: 1 000 zł
56
Adam Marczyński
Abstrakcja, 1958 r.
Cena wylicytowana: 4 800 zł
57
Wiesław Garboliński
"W pracowni I", 2004 r.
Estymacja: 2 500 - 5 000 zł
58
Wojtek Siudmak
"Poczęstunek", 2014 r.
Estymacja: 20 000 - 30 000 zł
59
Waldemar Świerzy
"Plaża", 2008 r.
Cena: 10 700 zł
60
Waldemar Świerzy
Ray Charles, projekt plakatu
Cena wylicytowana: 6 500 zł
61
Waldemar Świerzy
Mick Jagger
Cena wylicytowana: 7 500 zł
62
Andrzej S. Kowalski
Bez tytułu, 1963 r.
Cena wylicytowana: 2 400 zł
63
Henryk Strumiłło
Bez tytułu
Cena: 700 zł
64
Henryk Strumiłło
Bez tytułu
Cena: 700 zł
65
Ireneusz Pierzgalski
Kompozycja dwustronna, 1961 r.
Estymacja: 1 500 - 3 000 zł
66
Ludwik Klimek
Zapałki w pudełku
Cena wylicytowana: 900 zł
67
Stasys Eidrigevicius
Niebieska wstążka
Cena wylicytowana: 2 600 zł
68
Stasys Eidrigevicius
"Wiosna", 2003 r.
Cena: 2 400 zł
69
Stasys Eidrigevicius
"Chwila ciszy", 2001 r.
Cena: 2 400 zł
70
Stasys Eidrigevicius
Zdziwienie, 1994 r.
* Cena wylicytowana: 4 500 zł
71
Edward Dwurnik
Wnętrze, 1967 r.
Estymacja: 4 000 - 6 000 zł
73
Edward Dwurnik
"Chęciny, Upał", 1966 r.
Cena wylicytowana: 5 000 zł
74
Edward Dwurnik
"Paryż", 1967 r.
Estymacja: 6 000 - 9 000 zł
75
Zygmunt Rytka
"Wcale nie myślę o Andy Warhol'u"
Estymacja: 1 000 - 2 500 zł
76
Daniel Jerzy de Tramecourt
"Wnętrze", 1996 r.
Cena wylicytowana: 1 000 zł
76
Jan Dobkowski
Z cyklu "Uniwersum CXXXIII", 1999 r.
* Cena wylicytowana: 5 500 zł
77
Daniel Jerzy de Tramecourt
"Conversation nr 12" , 1994 r.
Cena wylicytowana: 800 zł
78
Edward Dwurnik
Nad jeziorem , 1967 r.
Cena wylicytowana: 2 800 zł
78
Günter Grass
Zestaw trzech autoportretów, 2000 r.
Cena wylicytowana: 3 000 zł
79
Juliusz Studnicki
Trzej przyjaciele
Estymacja: 500 - 1 500 zł
80
Juliusz Studnicki
Pan z cygarem
Estymacja: 1 000 - 1 800 zł
81
Henryk Płóciennik
Akt we wnętrzu
Cena wylicytowana: 1 000 zł
82
Tomasz Kazikowski
Akt
Estymacja: 1 000 - 2 000 zł
83
Tomasz Kazikowski
Postaci kobiece
Cena: 1 000 zł
84
Maria Więckowska
Dziewczynka
Cena wylicytowana: 400 zł
85
Krystyna Studnicka-Łada
Pejzaż przez szuwary, 1959 r.
Estymacja: 500 - 1 500 zł
86
Monika Piwowarska
Żółty akt
Cena wylicytowana: 1 300 zł
87
Jan Lebenstein
"Repas", 1969 r.
Cena wylicytowana: 15 000 zł
88
Jan Lebenstein
Figura, 1961 r.
Cena wylicytowana: 16 000 zł
89
Jan Lebenstein
"Figura osiowa", 1959 r.
Cena wylicytowana: 15 000 zł
90
Emanuel Proweller
Kompozycja, 1958 r.
Cena wylicytowana: 3 500 zł
91
Judyta Julia Białkowska
"Pomarańczowy księżyc", 1995 r.
Estymacja: 2 500 - 4 000 zł
92
Gabriela Obremba-Wajda
Kompozycja geometryczna
Cena wylicytowana: 1 800 zł
93
Gabriela Obremba-Wajda
Kompozycja barwna
Estymacja: 2 000 - 3 000 zł
94
Jan Młodożeniec
"Radiguet. Le diable au corps"
Estymacja: 2 000 - 3 000 zł
95
Alicja Wahl
Akt, 1986 r.
Cena: 1 900 zł
96
Jan Dobkowski
"Wspaniały bieg", 1988 r.
Cena wylicytowana: 2 000 zł
97
Tomasz Sętowski
"Król i królowa", 2010 r.
* Cena wylicytowana: 2 400 zł
98
Marian Michalik
Pejzaż, 1996 r.
* Cena wylicytowana: 2 400 zł
99
Czesław Rzepiński
Pejzaż
Cena wylicytowana: 1 200 zł
100
Henryk Waniek
Kompozycja z ruinami
Cena: 1 900 zł
101
Zbigniew Lengren
"Słoń", 1942 r.
Cena wylicytowana: 1 400 zł
102
Jacek Łydżba
Łabędzie , 2007 r.
Cena wylicytowana: 2 000 zł
103
Lidia i Jerzy Skarżyńscy
Anna Pologny
Estymacja: 2 000 - 3 000 zł
104
Lidia i Jerzy Skarżyńscy
Krystyna Mikołajewska , 1971 r.
Estymacja: 2 000 - 3 000 zł
105
Edmund Mańczak
Karykatura Iwaszkiewicza , 1979 r.
Cena wylicytowana: 500 zł
106
Edmund Mańczak
Karykatura Iwaszkiewicza, 1977 r.
Cena wylicytowana: 500 zł
107
Jan Dobkowski
"Tchnienie", 1976 r.
Cena wylicytowana: 2 800 zł
109
Wilhelm Sasnal
Bez tytułu , 2003 r.
Estymacja: 20 000 - 30 000 zł
110
Mirosław Bałka
Dwa współoprawne szkice, 1995 r.
* Cena wylicytowana: 5 000 zł

Twoje wybrane obiekty

Rodzaj wydruku