Design. Polska Sztuka Stosowana 1918 - 2018 (wyniki)
6 listopada 2018 godz. 19:00

Fotel na trzech nogach
lata 30. XX w.
Cena wylicytowana: 4 200 zł
105
Fotel na trzech nogach
lata 30. XX w.

Cena wylicytowana: 4 200 zł

drewno fornirowane orzechem, siedzisko tapicerowane, 70 x 49 x 46 cm
ID: 63260
  • Anna Kostrzyńska-Miłosz, Polskie Meble 1918-1939. Forma-Funkcja-Technika, Warszawa, 2005, s. 161-162 (il.)
  • Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2018
Kształt fotela jest niewątpliwie wynikiem wpływu stylu przedwojennego "Ładu" na ówczesną produkcję rzemieślniczą. W latach 30. XX wieku Jan Kurzątkowski zaprojektował fotel (inspirowany projektem Karola Tichego z 1908 roku), charakteryzujący się prostą konstrukcją, w której delikatnie profilowane, ażurowe oparcie, powstało z połączenia przedłużenia nóg. Proste siedzisko, podobnie jak w tym meblu, tylko nieznacznie zostało zaoblone w tylnych narożnikach. Fotel na trzech nogach w swojej formie bliższy jest nawet projektowi Tichego. Jego elementy są nieco masywniejsze, ale dzięki temu pozbawione dolnych listew stabilizujących mebel Tichego. Jego prosta, elegancja forma doskonale wpisuje się w panującą wówczas we wzornictwie stylistykę art déco.