Sztuka Dawna • XIX wiek - Modernizm - Międzywojnie (wyniki)
22 października 2020 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 35 000 zł

Cena wylicytowana: 35 000 zł

olej/tektura, 31 x 39,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Wlastimil Hofman | 1928'
ID: 89423
Zaliczany do grona epigonów polskiego malarstwa symbolistycznego Wlastimil Hofman jest niewątpliwie jednym z najbardziej oryginalnych uczniów i poniekąd kontynuatorów Jacka Malczewskiego. Ten długowieczny i niezwykle płodny artysta ma równie obszerne oeuvre, w którym wyróżnić można kilka okresów i wyznaczyć odrębne tendencje. „W obrazach Hofmana, skomponowanych ze swoistą narracyjnością i teatralizacją, przeważa typ symbolicznych przedstawień o charakterze liryczno- -sentymentalnym z nutą zarówno idealistyczną, jak i naturalistyczną” (Magdalena Czapska-Michalik, Wlastimil Hofman, Warszawa 2007, s. 48-53). Portret młodej, rudowłosej dziewczyny o błękitnych, przejrzystych oczach to kontynuacja alegorycznych przedstawień zapoczątkowanych około 1900, w okresie młodopolskim. Te eksperymenty formalne i tematyczne prowadzone były przez Hofmana w zasadzie przez całe jego życie. W okresie międzywojnia szczególnie często pojawia się w jego obrazach motyw blisko wykadrowanych postaci na tle pejzażu. Sportretowana tutaj kobieta okryta została płaszczem wykończonym ozdobnym haftem zakrywającym tylko jej prawe ramie. W oddali widoczny jest krajobraz z dominującymi sylwetkami gór. W prawej dłoni modelka trzyma istotny element kompozycji – małą, zieloną żabkę. Być może to motyw niosący ze sobą ukrytą symbolikę, mówiącą o tożsamości czy cechach samej dziewczyny. Powszechnie wiadomo, iż samo stworzenie w różnych kulturach łączone jest z płodnością, bogactwem i energią żeńską.