Classic Blue (wyniki)
28 maja 2020 godz. 19:00

Estymacja: 40 000 - 60 000 zł

Estymacja: 40 000 - 60 000 zł

olej/płótno, 135 x 150 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'WŁODZIMIERZ PAWLAK | LINIA BARWNA I | 135 x 150 | 2005'
ID: 83904
  • „Włodzimierz Pawlak. Linia barwna. Malarstwo i rzeźba”, Galeria Milano, Warszawa, 23/01-13.02.2007
Nad cyklem „Linia barwna” Włodzimierz Pawlak pracował od początku lat 90. Są to prace, w ramach których artysta skupił się na maksymalnej oszczędności formy. Płótna pokrywał białym gruntem, na które następnie nanosił niebieskie linie pigmentu. Tematem, któremu Pawlak poświęcił cykl, jest estetyczne poszukiwanie istoty barwy. Twórczość artystyczna autora od początku związana jest z rozważaniami teoretycznymi. Wspominanemu cyklowi, do którego należy zaprezentowana praca, towarzyszy publikacja „Rozważania nad rozumieniem właściwości barwy”. Włodzimierz Pawlak pozostaje osobowością odrębną, zachowuje własny styl życia i sztuki, bez zgiełku i chwały, poza wielkomiejskim gwarem. Jego sztuka broni się sama, nie potrzebując wielkiego rozgłosu. Pawlak zatopiony we własnym świecie formy i koloru pozostaje pewnego rodzaju outsiderem polskiej sztuki. Światopogląd artysty dobrze opisują jego słowa z pierwszego numeru prowadzonego przez niego czasopisma „Oj już dobrze”: „Interesuję się swoją drogą przez życie (dlatego zapisuję), interesuje mnie życie (dlatego maluję). Pragnę iść ku światu, dla światła nie dla drogi, nie dla odrywania i poznawania, nie dla pisania i malowania. Malarstwo zawiera się w dążeniu do obrazu niemożliwego i sztuki niemożliwej, nie oznacza końca motywacji malarza mojego pokolenia, jest programem metafizycznym” (Włodzimierz Pawlak, Dzień i noc wartości pozytywnych, 27.03.1984, „Oj dobrze już”, [1984], nr 1).