Bolesław Cybis. Odyseja artysty (wyniki)
31 marca 2020 godz. 19:00

Cena: 9 000 zł

litografia/papier, 44,5 x 29 cm
datowany na osi kompozycji: 'A. D. 1923', na odwrociu numer inwentarzowy: '50'
ID: 81896
  • zbiory spadkobierców artysty
Epitafium dla Stanisława Grabowskiego wykonał Bolesław Cybis we współpracy ze swoim przyjacielem Janem Gotardem. Artyści prezentowali indywidualne podejście do sztuki, ale obaj wywodzili się z warszawskiej pracowni Tadeusza Pruszkowskiego. Kompozycja stanowi kompilację karykaturalnych masek i w swoim charakterze bliska jest innym przedstawieniom Gotarda. Piętrzące się jedna nad drugą, powykrzywiane twarze przenikają się wzajemnie, tworząc groteskową bordiurę. Wewnątrz tejże osobliwej ramy widnieje adnotacja „A. D. 1923”. To rok śmierci upamiętnianego poprzez rycinę Stanisława Grabowskiego. Prezentowana praca jest alternatywną wersją dzieła stworzonego w podobnej stylistyce w tym samym czasie. Rycina stanowi wyjątkową formę upamiętnienia zmarłego, a jej kommemoratywny charakter wyraża oddaną mu cześć. W tym przypadku przypuszczać jednak można, iż owa praca stanowiła jedynie pewnego rodzaju żart o humorystycznej wymowie. Stanisław Grabowski, znany polski malarz i grafik, był uczelnianym przyjacielem Cybisa, a zmarł dopiero w roku 1957. Rozpatrując zamiłowanie „łukaszowców” do kawalarstwa, hipoteza taka wydaje się całkiem prawdopodobna. Zainteresowanie samym medium jakim jest grafika staje się w kontekście twórczości autorów dzieła zupełnie naturalne. Obaj przecież zetknęli się z mistrzem tej dziedziny, Władysławem Skoczylasem, podczas studiów w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie.