Aukcja Sztuki Współczesnej (wyniki)
12 grudnia 2013 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 310 000 zł

Cena wylicytowana: 310 000 zł

akryl/płótno, 91,4 x 79,4 cm
sygnowany śr. d.: ‘Vasarely'sygnowany, opisany i datowany na odwrociu: ‘Vasarely, Kezek, 1986’OPINIE:Obraz „Kezek” jest zarejestrowany w archiwum Victor Vasarely Estate. Vasarely uważany jest za twórcę Op-artu. Studiował w Budapeszcie w Muhely Academy, uczelni artystycznej mającej bliskie związki z Bauhausem, gdzie zajmował się optyką i kolorem. Tworzył doskonałe prace o geometrycznych formach, grając z okiem widza za pomocą skomplikowanych układów wzorów i barw. Innowacyjność Vasarellego w zastosowaniu iluzji i koloru przyniosła mu m.in. francuski Narodowy Order Legii Honorowej oraz Guggenheim Foundation Award. W późniejszym okresie twórczości Vasarely kontynuował badania nad głębią i ruchem w malarstwie. Jego obrazy z lat 80-tych dorównują rozmachem i innowacyjnością pracom z wcześniejszych lat. W obrazie „Kezek” z 1986, Vasarely poprzez kolor i geometrię tworzy trójwymiarową  kostkę, której powierzchnia wydaje się falować. W pracy tej mistrz Op-artu stwarza złudzenie optyczne poprzez precyzyjne ułożenie wzoru i zharmonizowane użycie koloru.Z pochodzenia był Węgrem. Dorastał w Budapeszcie. Od 1930 r. działał w Paryżu. Jeden z czołowych przedstawicieli abstrakcji geometrycznej, prekursor op-artu czyli sztuki operującej złudzeniami optycznymi. Od lat 50. starał się określić ją formułując szereg manifestów. Swoją twórczość abstrakcyjną określał mianem plastyki kinetycznej, starając się poprzez stosowane w niej efekty stwarzać wrażenie ruchu. Od roku 1960 artysta w manifestach teoretycznych rozwija koncepcję alfabetu plastycznego zatytułowanego „Folklor planetarny”. Swoje pomysły plastyczne chciał wykorzystać do dekoracji budynków.Estymacja: 250 000 - 350 000