Aukcja Sztuki Dawnej (wyniki)
11 czerwca 2015 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 24 000 zł

Cena wylicytowana: 24 000 zł

olej/płótno, 101 x 60 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Z. Rozwadowski 1907 r.'
ID: 28908
  • Ostoya, 40 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego, 18.12.2004, poz. 3
Prezentowany obraz jest nietypowym przykładem pracy Rozwadowskiego. Lwowski malarz kojarzony jest powszechnie z dwoma typami obrazów: ze scenami rodzajowymi ilustrującymi motywy batalistyczne oraz z przedstawienia koni. Zimowe pejzaże są w twórczości Rozwadowskiego czymś bardzo rzadkim. Zainteresowanie, jakie mogą budzić „Indyki na śniegu”, nie wynika jednak tylko z ich ikonograficznej unikatowości. Obraz jest prawdziwie mistrzowskim popisem technicznych i kompozycyjnych zdolności artysty. Układ całości został zbudowany na dwóch kontrastujących ze sobą prostokątnych polach (na pierwszym przedstawiono ptaki na śniegu, na drugim- dom i pejzaż z kościołem). Oba zostały zespojone dzięki wprowadzeniu ciemnej sylwetki drzewa. Choć obraz jest w pełni realistyczny, a bryły modulowane przestrzennie, zasada kompozycji przywodzi na myśl liczne w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku obrazy zainspirowane sztuką japońską. Nietypową dekoracyjną kompozycję obrazu uzupełnia subtelna paleta. Rozwadowski wygrywa swój obraz na niemal monochromatycznych barwach. Korzystając zaledwie z kilku barw, bieli, brązów i szarości tworzy bogate zestawienia tonów. Zygmunt Rozwadowski w latach 1883-1890 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (pod skrzydłami Jana Matejki), w latach 1891-1893 uzupełniał wykształcenie w Monachium u Antona Ažbego. Jako student wystawiał swoje obrazy w TPSP w Krakowie i we Lwowie. Po studiach dzielił życie między Kraków, Lwów a posiadłość w Bączalu Górnym niedaleko Tarnowa. Współpracował z Janem Styką i Wojciechem Kossakiem przy tworzeniu "Panoramy Racławickiej". Najmocniej kojarzony jest z lwowskim środowiskiem artystycznym i działającym w nim Związkiem Artystów Polskich i Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych. Po II wojnie światowej zamieszkał w Zakopanem.