Aukcja Charytatywna Kolekcji mBanku dla WOŚP (wyniki)
13 stycznia 2019, godz. 18:30

Jerzy Kossak (1886 Kraków - 1955 Kraków)
Szarża szwoleżerów w Somosierze, 1945 r.
Cena wylicytowana: 20 000 zł

Cena wylicytowana: 20 000 zł

olej/tektura, 49 x 35 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p.d.: 'Jerzy Kossak | 1945'
na odwrociu pieczęć własnościowa Jerzego Kossaka
ID: 66201
Jerzy Kossak to przedstawiciel wielkiej malarskiej dynastii. Artysta dojrzewał w orbicie elity intelektualnej Krakowa. Od najmłodszych lat uczył się warsztatu w pracowni dziadka - Juliusza oraz ojca - Wojciecha. Malarz kontynuował wielką tradycję sztuki XIX wieku – malarstwa historycznego i batalistycznego nawiązującego do mitów polskiego oręża. Artyści doby zaborów przedstawiali radosne chwile narodowych zwycięstw, malując „ku pokrzepieniu serc”. Niekiedy obrazowali bitwy przegrane, próbując naświetlić złożoność historii. Jerzy Kossak konkretne motywy zapożyczał ze sztuki swojego ojca. Podobnie jak Wojciech zrealizował serię obrazów przedstawiających szarżę trzeciego szwadronu 1. Pułku Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej, która miała miejsce 30 listopada 1808 roku. Dzięki bohaterskiemu atakowi nieco ponad 100 polskich szwoleżerów wąwóz Somosierra stanął otworem przez wojskami Napoleona, co umożliwiło im marsz na Madryt. Polacy w ciągu kilku minut rozgromili kilka tysięcy żołnierzy hiszpańskich, a ich akcja stała się jedną z żywotnych legend polskiego oręża XIX stulecia. Kossakowie, tworząc dzieła związane z Somosierą, nawiązywali do wielkich malarzy przeszłości, którzy podejmowali ten sam temat: Horacego Verneta, Januarego Suchodolskiego czy Piotra Michałowskiego.

Dodaj obiekt

Feliks Sypniewski
"Św. Jadwiga godzi Konrada Mazowieckiego z Henrykiem Brodatym Śląskim", 1873
Jacek Malczewski
Zadumanie. Na ganku w Lusławicach, 1920
Władysław Ślewiński
Brzeg morski, po 1910
Mela Muter / Maria Melania Mutermilch
Port w Concarneau, około 1914
Hanna Rudzka-Cybisowa
"Portret kobiety w czarnej sukni", 1934-35
Wojciech Weiss
Astry w wazonie, lata 30. XX w.
Wacław Taranczewski
"Martwa natura ze skrzypcami na zielonym tle", 1933-34
Włodzimierz Terlikowski
Portret orientalny

Twoje wybrane obiekty

Rodzaj wydruku